Jest rok 1913. Do Stanów Zjednoczonych przybywa z Włoch pewna kobieta. Ubiera się schludnie i starannie, ale nie przykuwa uwagi strojem. Nie piastuje wysokiego stanowiska politycznego. Ma za to lata doświadczenia w nauczaniu i edukacji. To wystarczy, by witano ją z wielką pompą. Dziennikarze nie odstępują jej na krok. „New York Tribune” nazywa ją najbardziej interesującą kobietą Europy. Ta kobieta to Maria Montessori, która w wieku 30 lat stworzyła rewolucyjną metodę edukacji najmłodszych – edukacji bez przymusu, sztywnych obowiązków, bez kar. Do Stanów Zjednoczonych dotarła, by i tam powstały kolejne szkoły oraz przedszkola jej imienia i nazwiska.
W tym samym roku przełożono książkę Marii Montessori na język polski. Moment, kiedy wydano polskie tłumaczenie dzieła Montessori, jest kluczowy, ponieważ dał początek nowej pedagogice na gruncie polskim. Na temat metody wypowiadali się szeroko i pozytywnie autorzy wielu prac – Waldemar Osterloff, Helena Radlińska, Aniela Szycówna. Zwrócono uwagę na samodzielność, jaką osiągają dzieci według nauczania Montessori i na ich wysokie wyniki w nauce. Innowacją był fakt, iż nie osiągano ich przymusem ani „wtłaczaniem” wiedzy.
Metoda Montessori pozwala skutecznie i całościowo rozwinąć potencjał dziecka. Dzięki niej dzieci rozbudzą swoją ciekawość i koncentrację. Nauczą się samodzielności, odpowiedzialności, empatii oraz współpracy w grupie. Dodatkowo, będą miały większą szansę na sukces i może kiedyś dołączą do licznego grona ludzi, którym metoda Montessori pozwoliła w pełni rozwinąć swoje możliwości.
Co łączy Jackie Kennedy, założycieli Google’a, Beyonce oraz księcia Williama? Wszyscy oni zostali wychowani zgodnie z metodą Montessori. To dało im radość odkrywania świata, kreatywność i nieszablonowe myślenie.
„Montessori dla każdego”- taki też tytuł nosi książka napisana w montessoriańskim duchu przez Małgorzatę Ceremugę. To rekomendowany przez Polski Instytut Montessori zestaw ćwiczeń dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat (młodsze mogą rozwiązywać zadania z rodzicami, a starsze — samodzielnie).
W książce znajdują się między innymi zadania polegające na obserwacji świata przyrody,
ćwiczenia sprzyjające całościowemu rozwojowi dziecka (koordynacja oko-ręka, koncentracja uwagi, rozwiązywanie problemów, empatia oraz współpraca w grupie),wskazówki dla rodziców i podstawowe pojęcia pedagogiki Montessori.
Maria Montessori (1870-1952) — była niezaprzeczalnie geniuszem i wyprzedziła swoją epokę. Stworzyła metodę, którą z powodzeniem stosuje się do dziś na wszystkich kontynentach świata. Stawiała na kreatywność i samodzielność dziecka.
Polski Instytut Montessori — powstał w 2008 roku w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na kursy dla nauczycieli montessoriańskich w Polsce. Od samego początku ich celem jest kształcenie nauczycieli i asystentów według najlepszych światowych wzorców.
oprac. d.o.
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.