Natalia Hofman radzi, jak widzieć więcej niż inni. W książce „Jak wykryć kłamstwo” sprawnie porusza się w rozległych tematach i wątkach dotyczących pierwszego wrażenia, które wywołujemy na nowo poznanej osobie. Autorka jest profilerką, współpracuje z policją i prywatnymi detektywami, pomaga w śledztwach gospodarczych, uczy rekruterów, jest ekspertką w odczytywaniu mowy ciała.
Psycholożka śledcza w popularnonaukowym szkicu pisze o postawie ciała, uścisku dłoni, geście, chodzie. Analizuje strój i dodatki (zegarek, bransoletka, rzemyk itp.) pod kątem osobowości człowieka, na którego patrzy.
„Wiele osób myśli, że kłamcy nie patrzą w oczy. To jeden z najbardziej ugruntowanych mitów. Osoba, która kłamie, może jeszcze intensywniej patrzeć w oczy rozmówcy, by sprawdzić, czy ten »kupił« kłamstwa.”
Natalia Hofman, żeby przypomnieć jak wielkie znaczenie odgrywa przebranie, wspomina zabawę dziecięcą. Uczestniczyła ona w balu przebierańców i doświadczyła jak wiele może zmienić maska i przebranie. Klasowy rozrabiaka po założeniu stroju policjanta stał się strażnikiem porządku.
Dalej, zdradza: „Pierwszą zasadą w wykrywaniu kłamstwa jest świadomość, że nie poznasz prawdy, jeśli nie zbudujesz punktu odniesienia. Bez znajomości normy zachowania drugiej osoby nie wychwycisz niepokojących oznak wskazujących na kłamstwo.” Jeśli ktoś jąka się i przeciąga samogłoski w swobodnej rozmowie, to ten symptom będzie dla niego normą, a nie przejawem stresu wynikającego z kłamstwa.
Autorka zahacza też o tematy związane z grafologią i postawą mocy Amy Cuddy. Pisze o patologicznych kłamcach.
W jednym z rozdziałów o baronie Munchhausenie cytuje powiedzenie indiańskie. „W każdym z nas walczą dwa wilki. Jeden jest zły- to gniew, zazdrość, chciwość, pretensja, kłamstwo, pogarda i ego. Drugi dobry, to radość, pokój, miłość, nadzieja, pokora, uprzejmość, empatia i prawda. Który wilk wygra? Ten, którego karmisz.”
W „Jak wykryć kłamstwo” Natalii Hofman znajdziemy lapidarne omówienia różnych technik i metod obserwacji ludzi, które mogą rozbudzić czytelniczą wyobraźnię i sprowokować do pogłębiania tematu.
oprac. Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.