„Najpiękniejsza klasyka w najlepszym wykonaniu” stawia sobie ambitny plan przybliżenia miłośnikom muzyki poważnej najważniejszych i najpiękniejszych kompozycji zarówno kompozytorów zagranicznych jak i polskich. Trzon artystów – wykonawców tego cyklu stanowi „Zespół Solistów Ricordanza” pod kierownictwem artystycznym Viktora Kuznetsova, wybitnego skrzypka i pedagoga. Zespół na stałe koncertuje w najlepszych filharmoniach europejskich, w tym, jako Berlińska Orkiestra Barokowa i Berlińska Orkiestra Festiwalowa. Do udziału w koncertach tego cyklu są zapraszani, jako soliści wybitni artyści z Polski i zagranicy, zarówno ci uznani jak i wschodzące gwiazdy. Tym razem, jako pianista wystąpi Gracjan Szymczak, wybitny artysta młodego pokolenia, laureat kilkudziesięciu konkursów pianistycznych i zdobywca prestiżowych nagród i stypendiów. Koncert z racji swojego okolicznościowego charakteru wypełni muzyka, która subtelnie poprowadzi słuchacza od Wielkiej Polski przez rozbiory, lata zaborów i powstania po upragnioną wolność. Będą to najważniejsze dzieła Fryderyka Chopina, oraz wybitne kompozycje Ludomira Różyckiego i Juliusza Zarębskiego, powstałe pod wpływem tych trudnych dla Polski czasów.
Program koncertu:
Fryderyk Chopin – „Polonez A-dur” op. 53
Fryderyk Chopin – „Nokturn Nr 20 cis-moll” op. posth.
Fryderyk Chopin – „Etiuda c-moll” op.10 nr 12 – Rewolucyjna
Ludomir Rózycki – „Kwintet fortepianowy c-moll” op. 35 – „Adagio”
Juliusz Zarębski – „Kwintet fortepianowy g-moll” – „Scherzo”
Wiesław Małucha – „Fryderyk”
Fryderyk Chopin – „Andante Spianato i Wielki Polonez Es-Dur” op. 22
Wykonawcy koncertu:
Gracjan Szymczak – fortepian
Kwartet smyczkowy „Ricordanza” pod dyrekcją artystyczną Viktora Kuznetsova w składzie:
Viktor Kuznetsov – skrzypce
Viktor Kuznetsov Jr – skrzypce
Marlena Grodzicka-Myślak – altówka
Jakub Myślak – wiolonczela
Informacje o kompozytorach:
Fryderyk Chopin https://pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin
Ludomir Różycki https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludomir_R%C3%B3%C5%BCycki
Juliusz Zarębski https://pl.wikipedia.org/wiki/Juliusz_Zar%C4%99bski
Wiesław Małucha http://muzykawroclawska.info/kompozytorzy/
Informacje o wykonawcach
GRACJAN SZYMCZAK
Wybitny polski pianista młodego pokolenia. Jest uczestnikiem kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwali muzycznych oraz laureatem ponad 40 krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością na XV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005); III Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (Warszawa 2007); II Nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Miłosza Magina (Łódź 2007); II Nagrodę na Konkursie Pianistycznym o stypendium fundacji Yamaha (Gdańsk 2008); Grand Prix na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina (Paryż 2009); Nagrodę specjalną na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. E. Griega (Oslo 2009); III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Canberra, Australia 2011) oraz II Nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie ‘Pietro Argento’ (Gioia del Colle, Włochy 2011). Jako jeden z 7. Polaków brał udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Wielokrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia. Nagrywał dla Polskiego Radia oraz TVP. Ma w swoim dorobku artystycznym trzy płyty CD. Koncertował w wielu miastach Polski oraz za granicą – w Niemczech, Szkocji, Norwegii, Czechach, Austrii, Francji, Włoszech, Chinach oraz Australii.
VIKTOR Kuznetsov
Urodził się w 1963 roku w Taganrodze w rodzinie muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w czwartym roku życia u swojego ojca, wybitnego pedagoga Michala Kuzniecowa. W 1981 roku rozpoczął studia solistyczne w klasie profesora B. Kotorowicza w Konserwatorium Kijowskim. W 1986 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Polsce, a w 1987 roku – laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui (Włochy). Od 1991 roku artysta mieszka i pracuje we Wrocławiu. W latach 2003/04 był pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu im. N.Paganiniego oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Wirtuoz”. Jest założycielem i Dyrektorem Artystycznym Wrocławskiego Zespołu Solistów Ricordanza oraz Wrocławskiej Orkiestry Festiwalowej. Nagrał z tymi zespołami wiele płyt CD, w tym na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w 2002r. ( rekonstrukcja koncertu N. Paganiniego we Wrocławiu z 1829 roku). Na zamówienie Towarzystwa Muzycznego im. J. Zaidlera powstała płyta CD pt. „Musica Sacromontana”, która otrzymała w 2008 roku prestiżową nagrodę muzyczną „FRYDERYK”. Artysta stale koncertuje w Polsce i za granicą: w Niemczech, Norwegii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii. Jego „perfekcyjny i natchniony styl gry został doceniony przez najbardziej wymagającą publiczność”(Tagesspiegel). Artysta od czasu swojego debiutu w 2004 roku w Filharmonii Berlińskiej regularnie występuje jako solista na tej prestiżowej scenie muzycznej. Wiktor Kuzniecow od 1991 roku prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. K.Lipińskiego we Wrocławiu. Od 2002 roku pełni funkcję wiceprezesa Wrocławskiego Towarzystwa Koncertowego. Od 2013 roku jest Prezesem Fundacji ESKM (Europejska Śieć Kultury Młodych), której głównym zadaniem jest promocja młodych utalentowanych artystów.
Viktor Kuznetsov Junior
Urodził się 09.09.1991r. w rodzinie zawodowych muzyków. Na skrzypcach zaczął się uczyć mając trzy lata u swego dziadka, wybitnego pedagoga – Michała Kuzniecowa. Jako pięciolatek wystąpił po raz pierwszy na scenie Filharmonii Wrocławskiej, wykonując koncert skrzypcowy L. Krawczuka. Mając lat osiem wziął udział w Konkursie Młodych Skrzypków w Kijowie i otrzymał w nim pierwszą nagrodę. Cztery lata później uzyskał wyróżnienie I stopnia na Międzynarodowym Konkursie „Młodzi Wirtuozi” (2004) we Wrocławiu. Jest absolwentem Kijowskiej Centralnej Specjalnej Muzycznej Szkoły im. M. Lysenko dla dzieci utalentowanych ( przy Konserwatorium Kijowskim ), w klasie prof. Bogodara Kotorowicza. Mając lat 16 został studentem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Viktora Kuznetsova seniora. W maju 2009 roku został laureatem I nagrody na Konkursie Małych Form Instrumentalnych, zorganizowanym przez Wrocławską Akademię Muzyczną. Od czerwca 2010 roku kontynuował naukę w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły. Przez szereg lat otrzymywał wsparcie finansowe na rozwój artystyczny, które ufundował mu w formie stypendium pan Grzegorz Dzik – Prezes Zarządu Grupy Impel, Honorowy Konsul Ukrainy we Wrocławiu. Mając lat trzynaście Viktor nagrał swoją pierwszą płytę CD z muzyką Astora Piazzolli. Od tego czasu prowadzi intensywną działalność koncertową. Jako solista występował z koncertami w wielu krajach Europy: w Rosji, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii, Polsce i na Ukrainie. Występował jako solista z takimi orkiestrami jak: Barock Orchester Berlin, European Bach Pleyers, „Kijowscy Soliści”, Zespół Solistów Ricordanza, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, Hannover Symphony Orchestra, Festival Orchestra Berlin. Regularnie koncertuje w Filharmonii Berlińskiej, w której zadebiutował w 2005 roku wykonując (z towarzyszeniem Wrocławskiego Zespołu Solistów „RICORDANZA” pod batutą Stefana Bevier) „Pory Roku w Buenos Aires” Astora Piazzolli. W ciągu ostatnich lat w kręgu zainteresowań młodego muzyka znalazła się muzyka rockowa, bluesowa, jazzowa oraz gypsy – swingowa. Viktor Kuznetsov Junior uczestniczył w wielu nagraniach i koncertach z muzykami i zespołami różnych nurtów, grając na skrzypcach akustycznych i elektro – oraz na gitarze elektrycznej. Od 2014 roku Viktor Kuznetsov Junior jest uczestnikiem Programu Young European Culture Net , prowadzonego przez Fundację ESKM (Europejska ŚIEĆ Kultury Młodych) we Wrocławiu , otrzymując wsparcie i promocję swojej artystycznej działalności.
Marlena Grodzicka-Myślak
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki prof. Stefana Kamasa. Swój nieprzeciętny kunszt muzyczny wypracowała dzięki współpracy z wieloma wybitnymi postaciami europejskiej sceny muzycznej. W jej biografii pojawiają się tak znakomite ośrodki jak „Szkoła Talentów” w Poznaniu ,Akademia Muzyczna w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Kolonii. Doskonaliła swoje umiejętności na mistrzowskich kursach muzycznych m.in. u takich profesorów jak: prof. Wolfgang Klos, prof. Paul Urstein , prof. Mathias Buchholz, prof. Jerzy Kosmala, prof. Tadeusz Gadzina. Jako członek prestiżowej orkiestry symfonicznej „Philharmonie of the Nations” wystąpiła w większości renomowanych sal koncertowych całego świata (Carnegie Hall -New York, Amsterdam Konzertgebau , Kuala Lumpur Concert Hall, Singapour Concert Hall itp.) Marlena Grodzicka Myślak jest laureatką konkursów skrzypcowych i altówkowych w Polsce . Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. W swoim dorobku artystycznym posiada długą listę występów na prestiżowych międzynarodowych festiwalach m.in. SCHLESWIG HOLSTEIN , Salzburg Festspiele , „Białe noce „ w St.Petersburgu, Bad Wörishofen Festival. Współpracowała m.in. z takimi artystami jak Jozsef Lendvay , Yuri Bashmet, Jacek Kasprzyk ,Maxim Vengerov, Andrea Bocelii, Wiktor Kuzniecow ,Justus Frantz, Kathryn Battle, Giora Feidman, Sabina Meyer, Stefan Bevier. Obecnie jest członkiem NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz Orkiestry Kameralnej Ricordanza.
Jakub Myślak
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli prof.Lidii Grzanki-Urbaniak. Swoje muzyczne umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich zarówno w dziedzinie gry solowej jak i kameralistyki pod kierunkiem wielu autorytetów wśród których wymienić należy: prof. Ulf Tchisbirek (Lubeka-Niemcy) prof. Piotr Prysiażnik (Berlin), prof.Maria Szwaiger-Kułakowska(Katowice), prof. Krystyna Borucińska, prof. Janusz Skramlik (Katowice). Od roku 2017 jest członkiem Wrocławskiego Zespołu Solistów Ricordanza prowadzonego przez wybitnego skrzypka prof. Wiktora Kuznetsova. Ma na swoim koncie liczne koncerty w kraju jak również za granicą (Niemcy, Austria, Hiszpania, Szwajcaria, Włochy ). Jako solista i kameralista występował z takimi znakomitości świata muzycznego jak Jozsef Lendvay, Justus Frantz, Wiktor Kuznetsov, Jacek Kaspszyk, Marek Pijarowski, Bartosz Bryła, Jan Stanienda, Ewa Uryga, Hanna Banaszak, Zbigniew Wodecki, Współpracował z Filharmonią Narodów, MDR Sinfonieorchester Lipsk, Filharmonią Opolską, Filharmonią Wrocławską, Operą Wrocławską, Filharmonią Gorzowską, Orkiestra Kameralną Wratislawia.
Data:
sobota, 10.11.2018, 19:00
Lokalizacja:
Oratorium Marianum / Aula Leopoldyńska / Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Plac Uniwersytecki 1
50-137 Wrocław
Bilety:
Bilet - 50 PLN