Wystawa stała – Sztuka polska XVII-XIX w.
Trzon kolekcji tworzą obrazy pochodzące z Galerii Narodowej Miasta Lwowa (287 obrazów i rysunków) oraz z kilku muzeów kijowskich (180 prac), które trafiły do wrocławskich zbiorów w ramach rewindykacji po 1945 r.
Ekspozycję wzbogacają przykłady polskiej rzeźby z XIX i początku XX w. oraz rzemiosło artystyczne. Na korytarzu prezentowana jest ponadto niewielka kolekcja portretów sarmackich.
Na wprost od wejścia do sali I znajduje się imponujących rozmiarów (169 × 271,5 cm) obraz Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w 1633 roku autorstwa pochodzącego z Wenecji Bernarda Bellotta zwanego Canaletto (1721–1780). Dzieło to powstało na zamówienie Józefa Ossolińskiego w 1779 r. i jest jednym z ostatnich dzieł wenecjanina, który działał w Warszawie na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W kolejnej sali prezentowane jest malarstwo pierwszej połowy XIX w., można tu obejrzeć m.in. dwa obrazy Piotra Michałowskiego (1800–1855). Malarz ten należy do najwybitniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu. Jako wszechstronnie wykształcony artysta wyspecjalizował się w malowaniu portretów i przedstawianiu koni. Na obrazie Napoleon konno wydający rozkazy z l. 1835–1837 biały rumak cesarza Francuzów namalowany jest w bardzo ekspresyjny sposób. Wyraźna jest tu inspiracja dziełami francuskiego malarstwa romantycznego, które Michałowski poznał podczas swoich paryskich studiów.
Ważne miejsce na ekspozycji zajmują popularne w XIX w. akwarele takich artystów jak Juliusz Kossak, Jan Matejko, Artur Grottger i Piotr Michałowski. Ten pierwszy uznawany jest za najwybitniejszego polskiego akwarelistę tego czasu. W tej bardzo trudnej technice malarskiej kunsztownie przedstawiał wszelkie detale i niuanse kolorystyczne. Kossak także znakomicie malował konie, które na obrazie Targ koński na Pradze (1866) przedstawił w różnej kondycji, wieku i pozach.
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu dostępne są wystawy stałe:
- „Śląska rzeźba kamienna XII–XVI w.”
- „Sztuka śląska XIV–XVI w.”
- „Sztuka śląska XVI–XIX w.”
- „Sztuka europejska XV–XX w.”
- „Sztuka polska XVII–XIX w.”
- „Cudo-Twórcy”
oraz wystawa czasowa
- „Eryka i Jan Drostowie”
- „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”
Muzeum czynne w godz. 10:30 – 16:00 w weekendy 10:30 – 17:00. W soboty wstęp na wystawy stałe jest darmowy.
Wydarzenia płatne:
- godz. 13:00 – „Eryka i Jan Drostowie” [oprowadzanie kuratorskie]
Jaka jest historia technologii szkła prasowanego, zwanego niegdyś amerykańskim szkłem lanym?
Jak wyglądały studia na wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w latach 50. i jak trafili tu Eryka Trzewik i Jan Drost?
Jak przebiegała „szklana rewolucja” form naczyniowych i ich dekoracji zainicjowana przez młodych projektantów w hucie „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej?
Dlaczego wazony „optyczne” zyskały taki przydomek? Od kiedy szklane naczynia z Ząbkowic zdobione były reliefowymi fakturami? Jak powstały serie „Diatret”, „Radiant”, „Asteroid” i „Cora”?
Co dziś wzbudza największy zachwyt kolekcjonerów szkieł projektowanych przez małżeństwo Drostów? O tym wszystkim będą się mogli dowiedzieć uczestnicy oprowadzania kuratorskiego.
Prowadzenie: Barbara Banaś
Wstęp z biletem na wystawy czasowe.
Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48.
- godz. 15:00 i 16:15 – Maluchy na tropie muzealnych ciekawostek [gra rodzinna]
g. 15:00 ➸ dla dzieci w wieku 3–5 lat
g. 16:15 ➸ dla dzieci w wieku 6–12 lat
Jak wygląda i czym jest susułka, którą kiedyś podawano maluchom?
Jakich mieczy używali mieszkańcy dawnych miast i czy bronili nimi tylko ładnych dziewcząt?
Czy to możliwe, żeby namalowany na obrazie mężczyzna poruszał oczami? Dlaczego cukier zamykano kiedyś na klucz?
Kto w rodzinie strusia wysiaduje jajka i co może z nich zrobić złotnik? Co przedstawia największy obraz w muzeum?
To tylko niektóre z pytań, na które poszukamy odpowiedzi, zwiedzając muzeum. Acha, będą też rebusy, czyli to, co lubicie najbardziej. Poza bitwą na kulki, oczywiście, która też jest w planie!
Prowadzi Sławomir Ortyl
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
Data:
sobota, 14 maja 2022, 10:30 -18:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Lokalizacja:
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
50-153 Wrocław
Bilety:
Wstęp bezpłatny wystawy stałe - 0 PLN
Wstep wystawy czasowe - 10 PLN