Dzięki pasjonatom ratującym zabytki techniki Dolnego Śląska poznać możemy zbiór unikalnych statków żeglugi śródlądowej: ostatniego małego holownika parowego HP Nadbór, pełniącego służbę od 1949 r., barki towarowej Irena z 1936 r. oraz dźwigu pływającego Wróblin.
Muzeum Odry prowadzone przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki od 2002 r. znajduje się w górnym awanporcie śluzy Szczytniki, a więc przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 27. Składa się z czterech unikalnych w skali Polski statków rzecznych: Holownika Parowego Nadbór (1949), Barki towarowej Irena (1936), Dźwigu Pływającego Wróblin (1938), oraz pchacza Krab (1965).
Każda z jednostek przystosowana jest do celów wystawienniczych i muzealnych, zachowując historyczny wygląd, mechanizmy, oraz prezentując dawną funkcję. Na codzień jednostki te stanowią platformę spotkań żeglarzy i wodniaków, historyków, a także wrocławskich klubów sportowych. Pełnią także rolę edukacyjną – wyruszając w doroczny rejs Odrzańskiej Odyseji, podczas którego wolontariusze Fundacji prowadzą zajęcia z uczniami szkół dorzecza Odry.
Zwiedzanie w godz. 18:00 – 23:00
Program Nocy Muzeów w Muzeum Odry FOMT
- godz. 18:00 – 23:00 – Zwiedzanie Muzeum Odry FOMT. Wolontariusze Fundacji oprowadzą państwa po statkach muzeum, odkrywając ich historię i tajemnice,
- godz. 18:30 – 20:00 – Muzyka szanty w wykonaniu zespołu „W Stronę Portu”, występ dostępny dla publiczności z pokładu Holownika Parowego Nadbor,
- godz. 18:30 – 20:30 – Wystawa otwartego muzeum motoryzacji. Właściciele zabytkowych pojazdów zaprezentują je na Wybrzeżu Wyspiańskiego zachęcając odwiedzających do odwiedzin cotygodniowych spotkań z członkami i wolontariuszami fundacji w ramach Klasycznej Strefy Wrocław
- godz. 18:00 – 20:00 – Muzeum Odry od strony wody – w krótkie 10-15 minutowe bezpłatne rejsy łodzią motorową po Awanporcie Śluzy Szczytniki zabiorą państwa wolontariusze FOMT i wodniacy z klubu Na Fali.
- godz. 19:00 – 21:00 – Wernisaż wystawy wrocławskich twórców „TAK O RZECE” , Barka Irena – Muzeum Odry
Wydarzenie TAK O RZECE to spotkanie / prezentacja prac 12 artystów związanych płynnie z Wrocławiem, głównie malarzy, ale nie ograniczających się do jednego medium.
Na wystawie będzie można zobaczyć zarówno obrazy olejne, jak również grafikę, rysunek oraz ceramikę. Twórcy podejmą istotny dla nas wszystkich aspekt jakim jest rzeka, nie tylko jako obszar geograficzny, ale również jako sfera związana z szeroko widzianym życiem; krwioobiegiem, wodą, wytchnieniem.
W prezentowanych pracach objawi się uważnym obserwatorom kontekst filozoficzny dający możliwość widzenia rzeki jako nieustającego przepływu, czasu, przemijania i odradzania. Idąc za stwierdzeniem „rzeka daje i zabiera”, odkryjmy odbicie w jej tafli ukazujące, że to człowiek rzece daje i zabiera.
Dziś nie można milczeć o ostatnich dramatycznych wydarzeniach związanych z zanieczyszczeniem Odry, która nadaje sens i uzasadnia jestestwo barki IRENA, dającej wystawie przestrzeń, ale i kontekst, w którym artyści nie pozostają w obojętności.
Zapraszam, by się o tym przekonać- Krystyna Szczepaniak | kapitan wydarzenia
Data:
sobota, 18.05.2024, 18:00 -23:00
Wykonawca / Organizator:
Fundacja Otwartego Muzeum Techniki – Muzeum Odry
Lokalizacja:
Muzeum Odry we Wrocławiu
wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27
50-370 Wrocław
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN