Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku – wystawa stała
Prezentacja najciekawszych obiektów w Pawilonie Czterech Kopuł jest próbą ukazania różnorodności i wielowątkowości polskiej sztuki nowoczesnej oraz współczesnej – poszczególne sekwencje ekspozycji ilustrują – z zachowaniem chronologii zjawisk – najważniejsze problemy artystyczne w sztuce polskiej XX i XXI wieku.
Przestrzeń wystawiennicza podzielona została na dwie części: skrzydło wschodnie z wewnętrznym dziedzińcem, gdzie prezentowana jest wystawa „Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku”, oraz skrzydło zachodnie, przeznaczone na pokazy wystaw czasowych.
Układ ekspozycji stałej jest chronologiczno-tematyczny. Punktem wyjścia narracji wystawy są dzieła najwybitniejszych artystów okresu międzywojennego: Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Władysław Strzemińskiego – prekursorów polskiej sztuki nowoczesnej po II wojnie światowej, których twórczość i teorie artystyczne (strefizm, teoria Czystej Formy, unizm) wywarły znaczący wpływ na polską sztukę XX wieku.
Program Nocy Muzeów w Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
- godz. 14:00–22:00 – Godziny otwarcia Muzeum
- godz. 16:00 — Spotkanie z autorkami publikacji „Abakanowicz. Totalna”
Kuratorki wystawy czasowej dr Barbara Banaś i Iwona D. Bigos zapraszają na spotkanie z najnowszą publikacją – albumem poświęconym twórczości Magdaleny Abakanowicz ➸ Uczestniczkami sobotniej rozmowy wokół książki będą autorki albumu: dr Barbara Banaś i Iwona D. Bigos, a także jego współautorki: Małgorzata Micuła, Justyna Chojnacka, Magdalena Szafkowska i Anna Chmielarz.
Spotkanie w kawiarni na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł zakończone zostanie oprowadzaniem po wystawie czasowej „Abakanowicz. Totalna”.
Wstęp na oprowadzanie i wystawę czasową – bezpłatny dla osób posiadających publikację „Abakanowicz. Totalna” (należy zabrać własny egzemplarz lub nabyć go na miejscu w księgarni w Pawilonie Czterech Kopuł).
Wstęp bez publikacji – z biletem w promocyjnej cenie 10 zł (do nabycia w kasie muzeum).
. - godz. 18:00 – Ze szkicownika wizjonera. Stanisław Zamecznik – wykład online Justyny Chojnackiej
.
Podczas wykładu cofniemy się do Wrocławia z 1948 roku i odwiedzimy Pawilon Czterech Kopuł, gdzie znajdowała się jedna z najciekawszych koncepcji aranżacyjnych Wystawy Ziem Odzyskanych. Zajrzymy do wnętrz warszawskich muzeów i galerii z lat 50. i 60. XX wieku w poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań wystawienniczych według projektów Stanisława Zamecznika – jednego z najciekawszych warszawskich architektów XX wieku, który z niezwykłą lekkością łączył zawód architekta, scenografa, grafika, malarza i pedagoga. Przyjrzymy się także wybranym projektom plakatów i książek, za które Zamecznik otrzymał wiele nagród. Transmisja online na profilu FB Pawilonu Czterech Kopuł
. - godz. 18:00 i 20:30 — „Preteksty” w Noc Muzeów
Czytania performatywne Teatru Czterech
Pretekst, by pójść do Muzeum? Prócz „Nocy Muzeów” dostarczymy dodatkowego – Teatr Czterech w tę wyjątkową noc aż dwukrotnie na „deskach muzealnej sceny” zaprezentuje teksty malarzy i rzeźbiarzy w teatralnej interpretacji. Performatywne oprowadzanie w wykonaniu Teatru to wgląd w literacką wrażliwość artystów, których zazwyczaj poznajemy przez pryzmat barw, kresek i form plastycznych.
.. - godz. 20:00 -24:00 – LAACT 3.0 /Light As A Creative Tool – pokaz animacji po warsztatach z Jeremym Griffaudem.godz. 20:00 – 22:00 – na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł
godz. 20:00 – 24:00 – na elewacji Pawilonu Czterech Kopuł
Realizacja: Jeremy Griffaude wraz ze studentamiDziedziniec i elewacja Pawilonu Czterech Kopuł staną się w tę noc tłem do animacji będących efektem współpracy artysty ze studentami wrocławskiej ASP. Wydarzenie organizowane przez dr. Roberta Sochackiego jest wstępem do długotrwałej współpracy pomiędzy katedrami Nowych Mediów i Scenografii na rzecz stworzenia stymulującego środowiska skupionego wokół sztuki light art i nowych mediów dla studentów nie tylko z wrocławskiej uczelni.
Dostępna wystawa czasowa:
„Abakanowicz. Totalna” – Wystawa podczas Nocy Muzeów dostępna będzie w promocyjnej cenie: 10 zł/os.
Dostępna wystawa stała:
Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku
Data:
sobota, 14 maja 2022, 14:00 -22:00
Wykonawca / Organizator:
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
Lokalizacja:
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN
Wystawa czasowa - 10 PLN