W Czytelni im. Ludwika Flaszena odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego o Jerzym Grotowskim „Próba portretu” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz.
W filmie zaprezentowano archiwalne zdjęcia rodzinne, pokazano miejsca dla ważne dla artysty, nagrania przedstawień i rozmów. O swoich spotkaniach z twórcą opowiadają jego najbliżsi współpracownicy i przyjaciele.
Program Nocy Muzeów w Instytut im. Jerzego Grotowskiego
- godz. 18:00 – 22:00 – Otwarcie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego
- godz. 20:00 – pokaz filmu „Próba portretu” z wprowadzeniem Tobiasza Papuczysa (czas trwania filmu 85 minut)
Dokument Marii Zmarz-Koczanowicz jest próbą sportretowania Jerzego Grotowskiego jako artysty i człowieka: zapisy rozmów z ludźmi, którzy go znali – najbliższymi współpracownikami i przyjaciółmi, tworzą opowieść o zdarzeniach z życia reżysera, jego codziennej pracy i dziełach. W filmie wykorzystano archiwalne fotografie rodzinne, nagrania przedstawień i wywiadów z artystą oraz pokazano miejsca dla Grotowskiego ważne. Materiały te pozwalają na częściowe odkrycie choć części prawdy o fascynującym twórcy i człowieku, którego praca wciąż jest inspiracją, a życie – tajemnicą.
Jerzy Grotowski był reżyserem teatralnym, badaczem sztuki aktorskiej i – szerzej – performerskiej. W latach 1957–1969 wyreżyserował siedemnaście przedstawień, w tym jedenaście w założonym i kierowanym przez siebie Teatrze Laboratorium z siedzibą najpierw w Opolu, a następnie we Wrocławiu. Wśród nich są znane na całym świecie spektakle: „Akropolis” (1962), „Książę Niezłomny” (1965) i „Apocalypsis cum figuris” (1969). U szczytu światowej sławy Grotowski oświadczył, że nie jest już zainteresowany tworzeniem spektakli teatralnych i rozpoczął fazę poszukiwań parateatralnych w domenie „kultury czynnej”. W późnych latach siedemdziesiątych z poszukiwań tych wyłoniło się przedsięwzięcie Teatr Źródeł (1978–1982). Zostały one przerwane, kiedy Grotowski wyjechał z Polski w czasie stanu wojennego, decydując się na emigrację do USA. W 1986 roku na zaproszenie Fondazione Pontedera Teatro Grotowski przeniósł się do Pontedery we Włoszech, gdzie stworzył Workcenter of Jerzy Grotowski (obecnie Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards). Tam pracował nad ostatnią fazą swoich twórczych poszukiwań – Sztuką jako wehikułem.
Wydarzenie zorganizowane w ramach Nocy Muzeów we Wrocławiu 2024
Data:
sobota, 18.05.2024, 18:00
Wykonawca / Organizator:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Lokalizacja:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego – Czytelnia im. Ludwika Flaszena
ul. Rynek-Ratusz 27
50-101 Wrocław
Bilety:
Wstęp bezpłatny / wejściówki - 0 PLN