Przed nami otwarcie nowego sezonu artystycznego we Wrocławskim Teatrze Lalek. Rozpocznie się spektaklem dla dorosłych. Kazia z gąbki nie można przegapić. Premiera pierwszego odcinka 22 września.
W sezonie 2018/2019 Wrocławski Teatr Lalek oprócz wystawiania premierowych spektakli dla dzieci i młodzieży inicjuje dwie nowe inicjatywy: nową scenę dla dorosłych – WTL CHILD-FREE i PRACOWNIĘ PEDAGOGIKI TEATRU -1.
WTL CHILD-FREE
Od wielu lat WTL tworzy spektakle, które dorosły widz ogląda z nie mniejszą ekscytacją niż siedzące obok dziecko. Idea grania wieczorami dla dorosłej widowni jest z naszego punktu widzenia naturalną kontynuacją obecnej linii artystycznej WTL, a jednocześnie ukłonem w stronę legendy Małej Sceny dla Dorosłych, stworzonej przed laty przez wieloletniego dyrektora teatru, Wiesława Hejnę – mówi dyrektor Janusz Jasiński.
Projekt WTL CHILD-FREE, już w najbliższą sobotę, zainauguruje kabaretowy serial dla dorosłych KAZIO SPONGE TALK SHOW Anny Makowskiej-Kowalczyk i Grzegorza Mazonia. Znakomita lalkarka Anna Makowska- Kowalczyk z Kaziem zrobionych z gąbki przygotowuje niezapomniane show, pierwszy odcinek nazwała „Wybory”, kolejny „ Memento mori” w październiku.
W ramach sceny dla dorosłych z początkiem października zobaczymy także autorski spektakl Leny Frankiewicz, Tomasza Maśląkowskiego i Jarosława Murawskiego „MOSKWIN”. To mroczna historia o samotności człowieka, który złamał jedno z największych ludzkich tabu, by stworzyć dla siebie alternatywny „lalkowy” świat. Spektakl z muzyką na żywo, z dużą ilością lalek.
Do repertuaru WTL CHILD-FREE wejdą też trzy wcześniejsze inscenizacje: „W ŚRODKU SŁOŃCA GROMADZI SIĘ POPIÓŁ” Artura Pałygi w adaptacji i reżyserii Agaty Kucińskiej (spektakl nagrodzony Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Spotkania w Toruniu w roku 2017), „POMNIK” według bestselleru Mariusza Szczygła “Gottland” w reżyserii Czecha Jiřiego Havelki i „SAM, CZYLI PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE” Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty (spektakle nagrodzone i wyróżnione w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej).
Premiery sezonu 2018/2019 Wrocławskiego Teatru Lalek
Wśród premier nowego sezonu artystycznego znajdą się także „Drzewo” w reż. Bartosza Kurowskiego. Spektakl adresowany do dzieci w wieku 3-5 lat stworzony na podstawie tekstów m.in. Juliana Kornhausera, Czesława Janczarskiego, Stanisława Grochowiaka, Jerzego Ficowskiego, Leopolda Staffa, Joanny Kulmowej, Elżbiety Ostrowskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Władysława Broniewskiego.
W marcu młodzież i dorośli będą mogli zobaczyć adaptację sceniczną powieści Miguela de Cervantesa. „Kichota” reżyseruje Joanna Gerigk (znana wrocławskiej publiczności ze spektaklu „Po sznurku”). Inspiracją dla twórców przedstawienia stał się teatr średniowieczny z drewnianymi marionetkami. W czerwcu czeka nas „Motyl” w reżyserii Marcina Libera.
PRACOWNIA PEDAGOGIKI TEATRU -1
Pracownia ma w swojej ofercie projekty dla wszystkich, w tym dla dzieci tzw. najnajmłodszych oraz osób z najniższym kapitałem ekonomicznym i symbolicznym. Pracownia stara się unikać tworzenia barier ekonomicznych i fizycznych oraz przeciwdziałać wykluczeniu z udziału w kulturze. Ma włączać do wspólnego teatralnego działania osoby z dysfunkcjami sensorycznymi, motorycznymi i intelektualnymi, seniorów, mieszkańców małych miejscowości.
W sezonie 2018/2019 Pracownia Pedagogiki Teatru zamierza zrealizować cztery cykle warsztatowe: MY TU GRAMY!, ZRÓB SOBIE ŚWIAT, MACHINA TEATRALNA, czyli jak to wszystko działa, ROBIMY.
oprac. i foto: Dorota Olearczyk