Christoph Eschenbach, urodzony w 1940 roku we Wrocławiu, został nowym dyrektorem artystycznym Narodowego Forum Muzyki. W piątek podczas konferencji prasowej dyrektor NFM Andrzej Kosendiak poinformował, że pianista i dyrygent obejmie stanowisko wraz z początkiem nowego sezonu artystycznego.
Podczas koncertu inaugurującego 58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantas im. Andrzeja Markowskiego prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczył maestrowi klucze do bram miasta. Teraz przyszła kolej na rozszerzenie współpracy i jej zakotwiczenie w przestrzeni życia miasta.
„Witamy maestro jako członka naszej muzycznej rodziny, już się cieszę na te niesamowite koncerty, które będą rozbrzmiewać we Wrocławiu i na całym świecie. Witamy w domu” – mówił dyrektor NFM Andrzej Kosendiak.
Maestro Christoph Eschenbach, nie ukrywał zadowolenia z zacieśnienia współpracy. „Czuję się tu komfortowo”- mówił maestro podczas konferencji prasowej. Nowy dyrektor artystyczny podkreślił także, że „muzyka zbliża ludzi”. „Z moim powrotem do Wrocławia wiążą się wielkie emocje, bardzo się cieszę, że mogę podzielić się tymi emocjami i muzyką, którą razem będziemy tworzyć”. Zaznaczył także, że zamierza realizować projekty z udziałem młodych artystów. Może usłyszymy i zobaczymy Christopha Eschenbacha wykonującego utwór na fortepianie?
Christoph Eschenbach był głównym dyrygentem gościnnym Tonhalle–Orchester Zürich, jednym z dyrektorów artystycznych Pacific Music Festival Japan w latach 1992–1998, głównym dyrygentem NDR Sinfonieorchester Hamburg w latach 1998–2004, dyrektorem artystycznym Schleswig-Holstein Musik Festival w latach 1999–2003, głównym dyrygentem Orchestre de Paris w latach 2000–2010 i dyrektorem muzycznym Konzerthausorchester Berlin w latach 2019–2023.
W Stanach Zjednoczonych Christoph Eschenbach był dyrektorem muzycznym Houston Symphony w latach 1988–1999, dyrektorem muzycznym Ravinia Festival w latach 1994–2005, dyrektorem muzycznym Philadelphia Orchestra w latach 2003–2007, dyrektorem muzycznym National Symphony Orchestra Washington w latach 2010–2017, a obecnie jest jej dyrygentem honorowym. Oprócz pełnienia funkcji dyrektorskich maestro Eschenbach jest zapraszany do dyrygowania orkiestrami Wiener Philharmoniker, Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, Chicago Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra i wieloma innymi. Artysta jest także aktywnym dyrygentem operowym, a jednym z jego największych osiągnięć w tej dziedzinie jest prowadzenie całego cyklu Pierścienia Nibelunga Richarda Wagnera w reżyserii Roberta Wilsona, z udziałem Orchestre de Paris, oraz Parsifala na festiwalu w Bayreuth w 2000 roku.
Maestro Eschenbach odbył liczne tournée z kierowanymi przez siebie orkiestrami w Japonii, Chinach i Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych i Europie. Od 1964 roku jest artystą związanym z wytwórnią Deutsche Grammophon i nagrał ponad sto płyt. W 2002 roku został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą, jest także laureatem szeregu nagród, m.in. Nagrody Grammy z 2014 roku czy Ernst von Siemens Musikpreis przyznanej w 2015 roku.
oprac. do
fot. jo