Debiut reżyserski, projekt „Willa”, trzy premiery i powrót Studia Pantomimy. Nowy sezon Wrocławski Teatr Pantomimy rozpocznie finałem trzeciej edycji Konkursu na debiut reżyserski w Pantomimie, a Laureat – wybrany przez widzów – zrealizuje przedstawienie z zespołem WTP. Swoje premiery będą mieli Martyna Majewska, Cezary Tomaszewski oraz Anna Obszańska.
Nowy sezon artystyczny rozpoczął się od zajęć warsztatowo-artystycznych do projektu „Willa” – reżyserki i dramaturżki Zdenki Pszczołowskiej. W ramach zadania uczestnicy pracują nad przedstawieniem w idei site-specific. Gatunek site-specific oznacza głębokie osadzenie przedstawienia zarówno tematycznie, jak i przestrzennie w zastanej scenografii, w tym wypadku – w kompleksie willowym, w którym swoją siedzibę ma Wrocławski Teatr Pantomimy. Pokaz pracy odbędzie się 28 września na alei Dębowej 16.
12 i 13 października w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego odbędzie się finał konkursu, do którego mogli zgłosić się początkujący reżyserzy i reżyserki.
Spośród 13 zgłoszeń, które wpłynęły, komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Charkot, Agnieszka Kulińska oraz Piotr Soroka wyłoniła trzech finalistów. Wiktor Stypa , Jakub Zalasa i Patrycja Wysokińska powalczą o głosy widzów i możliwość realizacji swojego pomysłu w formie pełnospektaklowego widowiska.
Od października rusza Studio Pantomimy, które będzie kształciło zarówno w technice pantomimy, jak i w zakresie współczesnych technik pracy z ciałem i ruchem czy dramaturgii teatru ruchu. Zeszłoroczna edycja prowadzona przez aktorki i aktorów WTP oraz zaproszonych gości dowiodła jak sporym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z pogranicza pantomimy i teatru ruchu. Formuła zjazdów nie ulegnie zmianie. Zajęcia będą odbywać się w trybie weekendowym, raz w miesiącu.
Na sezon artystyczny 2024/2025 WTP planuje trzy premiery, które przygotują znani i cenieni, nie tylko we Wrocławiu, Martyna Majewska, Cezary Tomaszewski oraz Anna Obszańska.
Pantomima będzie kontynuowała także tradycję spektakli wyjazdowych po Dolnym Śląsku. W sezonie zimowym zaplanowane jest tournée ze spektaklem „Królowa. Baśń podwórkowa” z inspiracji „Królową śniegu” H. Ch. Andersena w reż. Artura Borkowskiego.
W październiku Teatr rozpocznie prace nad stworzeniem Ogrodu sensorycznego w kompleksie ogrodowym przy swojej siedzibie na alei Dębowej 16.
Oprac. do.i jo