Tom „O freskach” E. H. Gombricha ukazał się w serii „Miniatury o Sztuce”, obejmującej ponadczasowe teksty, które ukształtowały współczesny dyskurs o sztuce, kulturze wizualnej i historii. Seria jest konsekwencją działalności wydawniczej Anny Świtajskiej, właścicielki wydawnictwa Smak Słowa, która od lat popularyzuje wiedzę o sztuce – zwłaszcza tworzonej przez kobiety.
Autorem poręcznego tomiku „O freskach” jest E. H. Gombrich (1909–2001), były profesor historii sztuki na Uniwersytecie Londyńskim, dyrektor Warburg Institute i autor fundamentalnych książek z zakresu teorii i historii sztuki, w tym światowego bestsellera „O sztuce”.
W zgrabnej książeczce z dużą ilością reprodukcji znajdziemy analizę malarstwa ściennego, począwszy od starożytnego Egiptu, przez średniowieczne i renesans, aż po XX wiek. „O freskach” to lektura minimalistyczna, do oglądania i czytania. Zmieści się w bagażu podręcznym i w plecaku lub torbie, którą weźmiemy do pracy, parku lub na dwudniowy wyjazd weekendowy.
Esej Gombricha zachęca do ponownego przemyślenia, czym był fresk dla widza minionych epok – i czym może być dzisiaj dla nas. Gombrich – z charakterystyczną dla siebie jasnością myśli i erudycją – analizuje relacje między formą a funkcją, środkiem a celem, iluzją a doktryną. Wychodząc od polemik Leonarda da Vinci z techniką fresku śledzi, jak zmieniające się konteksty społeczne, religijne i polityczne wpływały na funkcję obrazów w przestrzeni publicznej – a także jak sama forma fresku zaczynała przekształcać sposób myślenia o sztuce i jej zadaniach.
Oprac. Do
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Smak Słowa.