W poszukiwaniu mniej uczęszczanych, choć wcale nie mało atrakcyjnych szlaków zawsze warto wybrać się w Góry Kaczawskie. To rozległe pasmo zwane też Krainą Wygasłych Wulkanów rozciąga się na obszarze ponad 200 km2 na północ od kotliny Jeleniogórskiej i Rudaw Janowickich, pomiędzy Pogórzem Izerskim a Pogórzem i Górami Wałbrzyskimi.
Na punkt startowy naszej wycieczki najlepiej wybrać miejscowość Chrośnica. Samochód zostawiamy na parkingu nieopodal Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Jadwigi (pinezka: https://goo.gl/maps/7PaECVKqyYh7E3cL6 ), skąd ruszamy niebieskim szlakiem w kierunku punktu widokowego Czarcia Ambona. Dalej kontynuujemy szlakiem niebieskim i po krótkim, choć dość stromym podejściu wspinamy się na grzbiet Masywu Okola i Leśniaka. Wędrując leśnym szlakiem mijamy po drodze liczne, ciekawe formacje skałek zbudowanych z łupków i zieleńców. Mniej więcej w połowie drogi na szczyt Okola znajdziemy ładnie przygotowane miejsce odpoczynku z ławkami – idealne na przerwę na posiłek.
Po kolejnych kilkunastu – kilkudziesięciu minutach wędrówki docieramy do Skrzyżowania pod Okolem, skąd podążając za znakami kierujemy się na szczyt. Na górze czeka nas nagroda w postaci fantastycznego widoku na Karkonosze i Rudawy Janowickie z drewnianej platformy widokowej. Ze szczytu wracamy do Skrzyżowania pod Okolem, skąd do samochodu możemy wrócić żółtym szlakiem lub zejść niebieskim do miejscowości i przejść ok 3 km główną ulicą Chrośnicy, która na szczęście nie jest ruchliwa.
Cała trasa ma ok. 10 km, jest stosunkowo łatwa. Duża część szlaku wiedzie przez las, a fragment przez górskie łąki. W kilku punktach czekają nas malownicze widoki. Miłośnicy wspinania na mniejsze i większe skałki będą mieli po drodze sporo wyzwań.
W masywie Okola przygotowany jest również rowerowy singletrack. Początek trasy znajdziemy przy parkingu leśnym: https://goo.gl/maps/oNzC1WAFbUJDtbtC7 . Można tam też zostawić samochód, jeśli chcemy tylko zdobyć szczyt Okola i dotrzeć na platformę widokową a nie planujemy dłuższej wędrówki. Taki spacer żółtym szlakiem będzie miał około 3 km w dwie strony i nie powinien zająć więcej niż 2 godziny.
Warto mieć na uwadze, że na szlaku nie ma schroniska a w okolicy nie ma zbyt wielu sklepów, więc szczególnie w ciepłe dni należy pamiętać o odpowiednim zapasie wody i przekąskach. Za to po wycieczce warto wybrać się na dobry obiad do Podgórzanki w Kaczorowie (http://podgorzanka.com.pl/) – duże, smaczne domowe porcje i raj dla miłośników mięs. Miłośnicy urbexowych klimatów mogą jeszcze zajechać do położonej nieopodal miejscowości Płonina, gdzie można zobaczyć ruiny Zamku Niesytno. To ładnie położona budowla z ciekawą historią, obecnie w remoncie.
tekst i foto: Piotr Muskała