„Operacja Retea” to ostatnią część trylogii szpiegowskiej z elementami thrillera politycznego. Książka napisana przez Marcina Falińskiego (byłego oficer polskiego wywiadu) oraz dziennikarza Marka Kozubala (zajmującego się tropieniem zrabowanych dzieł sztuki) stawia duże wymagania wakacyjnemu czytelnikowi. Nie szukajcie tu prostej, dynamicznej historii, która toczy się wartkim strumieniem.

„Operacja Retea” Marcin Faliński, Marek Kozubal, Wydawnictwo Czarna Owca
Autorzy przyglądają się procesowi indoktrynacji osadzając bohaterów w historycznych kontekstach. Podejmują wątki m.in. relacji polsko-izraelskich i polsko-żydowskich, budowy Polskich Sił Zbrojnych na Bliskim Wschodzie, obozów dla gangsterów i prostytutek w Afryce i obozów polskich w Afryce. Piszą o trudnych wyborach, pozostawieniu przez sojuszników, o polskim wywiadzie w czasie II wojny światowej, emigracji, budowaniu opozycji w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, pielgrzymce papieża Jana Pawła II. Opisują podróże bohaterów po Brazylii, Wiedniu, Portugalii, Egipcie i Afryce.

„Operacja Retea” Marcin Faliński, Marek Kozubal, Wydawnictwo Czarna Owca
Warszawa, 2014. Jeden z wysoko postawionych oficerów Agencji Wywiadu trafia do szpitala tuż po tym, jak na jaw wychodzi, że współpracował z Rosjanami. Zanim zostaje przesłuchany, umiera. Pielęgniarka twierdzi, że przed śmiercią odwiedził go brat – problem polega na tym, że mężczyzna był jedynakiem.
Bukareszt, 1939. Major Sorin Dumitru razem z żoną i córeczką ucieka z Rumunii. Wojna pokrzyżowała mu szyki, ale teraz najważniejsze jest dotarcie do bezpiecznego schronienia. Po drodze otrzymuje od swojego kontaktu nową tożsamość oraz rozkazy. Kiedy znajdzie się poza zasięgiem konfliktu, Operacja Retea przejdzie do kolejnego etapu.
Wiedeń, 2016. Podpułkownik Marcin Łodyna zostaje wysłany do Austrii, by razem z Amerykanami rozpracować potencjalny punkt kontaktowy rosyjskiego wywiadu. Na miejscu odkrywa ślady tajnej operacji, której początki sięgają jeszcze drugiej wojny światowej. Czy to możliwe, żeby nieistniejące od ponad pół wieku NKWD wpływało na losy współczesnej polskiej polityki?
oprac. d.o.
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarna Owca.