„Ostatnie dziecko lasu” to książka, która inspiruje, dopinguje i zaskakuje. Pozwala z nadzieją spojrzeć na przyszłość naszą i naszych dzieci. Wydawnictwo Mamania wypuściło ją na rynek czytelniczy w, estetycznie przyciągającej wzrok, zielonej okładce.

„Ostatnie dziecko lasu. Jak ocalić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury” Richard Louv , Wydawnictwo Mamania
Książka „Ostatnie dziecko lasu” została przetłumaczona na kilkanaście języków, wywołała liczne dyskusje wśród nauczycieli, lekarzy i rodziców na temat „zespołu deficytu natury” i przyszłości naszego społeczeństwa. Zebrano w niej najnowsze badania wskazujące na to, że bezpośrednia ekspozycja na przyrodę jest niezbędna dla optymalnego rozwoju oraz zdrowia fizycznego i emocjonalnego dzieci i dorosłych. Uważny czytelnik znajdzie tu m.in: 100 prostych działań, które może wykonać, aby wprowadzić zmiany w swojej społeczności, szkole i rodzinie; 35 tematów do dyskusji, które zainspirują do rozmów o znaczeniu przyrody w życiu; zaktualizowane badania potwierdzające, że bezpośredni kontakt z przyrodą jest niezbędny dla zdrowia fizycznego i emocjonalnego dzieci i dorosłych.
Choć z badań wynika, że kontakt z przyrodą wspomaga leczenie ADHD, poprawia koncentrację i koordynację ruchową, regeneruje umysł i ciało, na całym świecie – nie tylko w krajach rozwiniętych – wzrasta liczba osób, których kontakt z naturą ograniczony jest do minimum. Richard Louv błyskotliwie pisze o tym, jak do tego doszło, dlaczego to tak istotne i co możemy z tym zrobić.

„Ostatnie dziecko lasu. Jak ocalić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury” Richard Louv , Wydawnictwo Mamania
Adam Wajrak zaś jasno i bez ogródek stwierdza, że „Ostatnie dziecko lasu” to „bardzo dobra książka o tym, czym kiedyś było dzieciństwo i czym powinno dziś być, oraz dlaczego tak ważny jest kontakt dzieci z przyrodą. Zresztą nie tylko dzieci. Bez zaglądania w różne zakamarki, włóczenia się po lesie albo łąkach lub podglądania innych stworzeń po prostu nie będziemy szczęśliwi i nic nam tego nie zastąpi”.
Siedem rozdziałów daje nam rozległy przegląd tematyczny. Czytamy: o darach natury, drzewie zdrowia, o ósmym rodzaju inteligencji i lęku przed naturą, o syndromie baby jagi i zapraszaniu natury do domu, o powrocie zielonych szkół, dzikich miastach i duchowej potrzebie przyrody.
Obszerna i rzetelna bibliografia odsyła czytelnika także do innych publikacji, które zgłębiają wątek deficytu natury w jeszcze bardziej szczegółowy sposób. Autor zachęca do szperania po zielonych kartach internetu i papieru. Richard Louv nie szczędzi czytelnikowi naukowych i statystycznych porównań, co może zniechęcić przypadkowego, wakacyjnego mola książkowego do uważnego czytania. Jednak dzięki tej skrupulatności narracyjnej idea deficytu natury jest omówiona ze starannością naukowych skryptów.
oprac. i foto. do.
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Mamania.