Raz, by przenieść się w inną rzeczywistość a dwa, bo przy okazji zakupiony bilet upoważnia do bezpłatnego zwiedzenia wystaw stałych w Muzeum Narodowym, Muzeum Etnograficznym oraz Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. Zobaczcie też koniecznie, jak Panorama Racławicka prezentuje się od zaplecza!
Panorama Racławicka to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15 × 114 m) dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście) „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas.
Ogromnych rozmiarów obraz upamiętniający zwycięską bitwę pod Racławicami miał być najważniejszą atrakcją lwowskiej Powszechnej Wystawy Krajowej w roku 1894. Jan Styka, pomysłodawca tematu i współtwórca płótna, uznał, że to właśnie ta „krzepiąca serca” batalia najpełniej uczci setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej i odda hołd bohaterom walczącym w obronie ojczyzny w przeddzień ostatniego rozbioru Polski. Nie pomylił się. Od dnia otwarcia – 5 czerwca 1894 roku – „Racławice” stały się punktem obowiązkowym na mapie turystycznej najpierw Lwowa, potem zaś, niespełna sto lat później, Wrocławia.
Elektryzująca dla publiczności XIX stulecia pozostawała nie tylko tematyka, ale i forma kompozycji. U schyłku wieku panoramy byty bardzo modne – stanowiły podówczas rozrywkę porównywalną z dzisiejszym kinem 3D. Odmienna perspektywa i iluzoryczność wywierały ogromne wrażenie: widz chętnie „przenosił się” w inną rzeczywistość, poniekąd współuczestniczył w wykreowanych ręką artystów wydarzeniach. Współczesny odbiorca być może zupełnie na odwrót – przesycony nowinkami technicznymi, zatrzymuje się przy wielkim płótnie, zastanawiając, w czym kryje się fenomen Panoramy Racławickiej. Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie samodzielnie, odwiedzając wrocławską rotundę, która mieści w sobie to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.
Godziny otwarcia
- poniedziałek: nieczynne
- wtorek–piątek: 9:30 – 17:00
- sobota: 9:30 – 19:00
- niedziela: 9:30 – 17:00
Zobacz też:
Bezpłatne zwiedzanie z biletem do Panoramy Racławickiej:
Z biletem do Panoramy Racławickiej bezpłatnie można zwiedzić wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w ciągu 3 miesięcy od daty seansu wydrukowanej na bilecie.
Podczas seansu komentarza o Panoramie Racławickiej można wysłuchać w następujących językach:
polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, czeskim, hiszpańskim, włoskim, niderlandzkim, duński, greckim, chorwackim, japońskim, koreańskim, chińskim, esperanto, audiodeskrypcja.
Wideofilmowanie i fotografowanie w Panoramie Racławickiej
Jest bezpłatne. Obowiązuje jedynie zakaz wnoszenia statywu i robienia zdjęć z lampą błyskową.
Panorama Racławicka czas zwiedzania:
Ile trwa zwiedzanie Panoramy Racławickiej? Samo zwiedzanie Panoramy trwa 30 minut i rozpoczyna się o godzinie, na którą został wykupiony seans, czyli np. 9:30. Należy doliczyć czas na zakup biletu i szatnie. W przypadku spóźnienia się na seans o konkretnej godzinie nie możliwości wejścia w trakcie trwania oprowadzania.
Data:
środa, 01.01.2025 - wtorek, 30.12.2025
Godzina 09:30
Wykonawca / Organizator:
Panorama Racławicka
Lokalizacja:
Panorama Racławicka we Wrocławiu
ul. Purkyniego 11
50-155 Wrocław
Bilety:
Bilety od - 35 PLN
Bilety do - 50 PLN
