W sobotni wieczór artyści zabrali słuchaczy w niezwykłą podróż do królestwa dźwięku. W jubileuszowym koncercie w Sali Czerwonej NFM muzykom towarzyszyli: Adam Bałdych na skrzypcach, Andrzej Bauer na wiolonczeli, Paweł Romańczuk i Kostas Georgakopulos.
„Dźwięk z maszyny” niezwykle trafnie odzwierciedla formę artystycznej wypowiedzi muzyków. Ich przestrzeń to sztuka eksperymentalna, improwizowana, elektro-akustyczna i awangardowa. Muzycy wciąż poszukują nowych środków wyrazu.
Komputerowo przekształcają dźwięk instrumentów muzycznych; fortepianu, skrzypiec, gitary, wiolonczeli czy głosu. Ich nowa barwa w niczym nie przypomina znanego brzmienia.
Dodatkowo dzięki wykorzystaniu przedziwnych konstrukcji dźwiękowych autorstwa Pawła Romańczuka, obróbki komputerowej i przekształcania sygnałów, możliwości kreowania dźwięków są niewyobrażalnie duże.
Podczas koncertu dziwne instalacje i preparowane, zaskakujące doznania słuchowe, początkowo wywoływały wśród publiczności pewną wesołość. Jednak ten nastrój stopniowo zaczął zanikać. A dźwięki i muzyka stopniowo przybierały coraz poważniejszy ton. Chwilami powiało wręcz apokaliptyczną grozą.
Spektakl, taki jak ten, nawet dla otwartej na awangardowe propozycje widowni, stanowi nie lada wyzwanie. Warto jednak zaufać artystom i dać się poprowadzić dźwiękom w strony, w które sami nigdy byśmy nie dotarli. Konstrukcje grające i instalacje dźwiękowe Phonos et Mechanes, wypreparowane brzmienia wygenerowane przez instrumenty muzyczne stworzyły wręcz nieziemskie doznania. Jeśli ktoś chciałby wyobrazić sobie dźwięk rodzącego się z otchłani życia, wybuchu supernowej czy agonię czerwonego karła to byłoby właśnie to. Tak jak rafa kolorowa tętni niewyobrażalnym bogactwem form życia, takim bogactwem form pulsują fantastyczne dźwięki Phonos ek Mechanes.
Muzyka z nieznanych i nie przeczuwanych nawet światów.
Warto też zauważyć, że odważne, często zaskakujące konstrukcje i instalacje dźwiękowe, są wartością samą w sobie. Śmiało można by je wystawiać w najsłynniejszej w Europie galerii sztuki nowoczesnej TATE Modern.
Chociaż muzycy Phonos ek Mechanes nie zagrali znanych melodii, to po tym zjawiskowym koncercie nic już nie będzie takie, jak dawniej.
Wykonawcy:
Phonos ek Mechanes:
Cezary Duchnowski– fortepian, elektronika
Paweł Hendrich – gitara elektryczna, elektronika
Andrzej Bauer – wiolonczela, elektronika
Adam Bałdych – skrzypce
Kostas Georgakopulos – głos
Paweł Romańczuk – konstrukcje dźwiękowe
Jubileuszowy koncert z okazji dziesięciolecia założenia zespołu Phonos ek Mechanes miał miejsce w NFM.
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości / Niepodległa
Tekst i zdjęcia Krystyna Kubacka-Góral