„Pocałunki i croissanty” autorstwa Anne-Sophie Jouhanneau to urocza i zabawna powieść opowiadająca o wakacyjnym romansie młodych ludzi, którzy spotkali się w Paryżu. Autorka pochodzi z Francji, przez co jest w stanie idealnie opisać klimat tego kraju. Książkę opublikowało Wydawnictwo Słowne w kwietniu 2022 roku. Główna bohaterka Mia Jenrow to Amerykanka, której pasją jest balet. Taniec jest ściśle związany z historią jej rodziny, przez co nastolatka ma wsparcie prawie wszystkich bliskich. Gry dowiedziała się, że dostała się na profesjonalny letni program baletowy w Paryżu, pomyślała, że to jej szansa na spełnienie jej wielkiego marzenia, czyli dostania się do American Ballet Theater w Nowym Jorku. Nie spodziewała się jeszcze jednak, kogo pozna we Francji oraz jak bardzo odmieni to jej spojrzenie na świat i przyszłe losy.

„Pocałunki i croissanty” Anne-Sophie Jouhanneau, Wydawnictwo Słowne
Moim ulubionym wątkiem z całej lektury okazała się być droga Mii do wyznaczonych przez siebie celów. W zachowaniu dziewczyny widać czystą pasję do baletu. Pomimo przeciwności losu nastolatka nie poddaje się w szukaniu swojej drogi do dziecięcego marzenia – zostania zawodową baletnicą. Najbardziej jednak zaintrygowała mnie postać jej przyjaciółki Audrey. Ona również trenuje balet i ma wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie. Polubiłam ją już od pierwszych stron książki i nie mogłam się doczekać na kolejną scenę z nią, a najbardziej podobały mi się te z obiema dziewczynami, ponieważ zaciekawiła mnie bardzo ich relacja pełna jednocześnie rywalizacji i wsparcia.
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że nie znalazłam w książce wątku, który mi się nie podobał. Wszystkie były ze sobą ściśle powiązane bez zbędnych wydarzeń. To pierwsza książka Anne-Sophie Jouhanneau, którą przeczytałam i na pewno sięgnę w przyszłości po więcej. Spodobał mi się styl pisania autorki oraz lekkość pióra, która sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością. Polecam ją każdemu, kto potrzebuje inspiracji do spełnienia swoich pasji.
tekst i foto: Antonina Kaus
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Słowne (dawniej Burda Media Polska).