Tomás Navarro – hiszpański psycholog z wieloletnim stażem, autor „Kintsugi” przychodzi do czytelników z „Potęgą niedoskonałości”.
„Nie stawiaj sobie za cel doskonałości, szczęścia i sukcesu […]. Ważne są życiowy spokój, pogodzenie się z samym sobą, intensywne doświadczanie życia i cieszenie się niedoskonałością…” – takie zdanie zapisuje we wstępie książki i zachęca do realizacji wielu ciekawych wyzwań.
W naszych wyobrażeniach wszystko musi być najlepsze, ale w praktyce często okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Za wszelką cenę dążymy do sukcesu i boleśnie przeżywamy każdą porażkę, mamy wygórowane oczekiwania albo ciągle podnosimy sobie poprzeczkę. Jesteśmy perfekcjonistami goniącymi za ideałami. Ale perfekcjonizm to pułapka, która tylko z pozoru przynosi korzyści, bo zamiast nas uszczęśliwiać, częściej odbiera nam radość z życia. Tomás Navarro, doświadczony psycholog, podpowiada, co zrobić, by w nią nie wpaść i wieść być może niedoskonałe, ale o wiele pełniejsze i spokojniejsze życie.

„Potęga niedoskonałości” Tomás Navarro, Wydawnictwo Muza
Autor „Potęgi niedoskonałości” korzystając z japońskiej filozofii wabi sabi, pomaga nam uświadomić sobie chimeryczność pojęć sukcesu, perfekcji i szczęścia oraz ułatwia dostrzec piękno w niedoskonałości i przemijaniu.
„Potęga niedoskonałości” to wyjątkowa lektura dla osób ogarniętych obsesją perfekcjonizmu i zainteresowanych samorozwojem. Tomás Navarro opowiada jak skutecznie urzeczywistnić cele, ustalić priorytety i radzić sobie z niedoskonałością własną i naszych bliskich.
Oprócz postawy wabi sabi czytam tu o różnicy między potrzebą, a pragnieniem, o roli wyboru.
„Wchodząc w związek warto zadać sobie pytanie, czy dla drugiej strony wierność to wybór, czy wyrzeczenie[…]. Zależnie od tego, jaka padnie odpowiedź i jakie wy sami macie zasady, będziecie wiedzieć, co robić dalej…”
Autor roztropnie zachęca nas, byśmy zamiast gonić za doskonałością, dążyli do biegłości, rozwoju i wzrostu.
Pisze, że potrzeba kontroli bierze się z niepewności i proponuje naukę upadania i podnoszenia się.
Patrzmy życzliwym okiem, nie oceniajmy. Zawsze pamiętajmy o kontekście. Wyćwiczmy ignorowanie wybiórcze, kiedy trzeba ignorujmy obelgi, prowokacje, czynniki rozpraszające, bezsensowne, rutynowe czynności, niektóre osoby (np. toksyczne), pewne prośby i żądania. Skupmy nasza energię na tym, co da się zmienić- zachęca autor.

„Potęga niedoskonałości” Tomás Navarro, Wydawnictwo Muza
W sieć ciekawych porad Tomás Navarro wplata spotkania dziadka z wnukiem. Ich rozmowy o życiu wypełniają się cennymi refleksjami dotyczącymi wabi sabi. „To, co ci daję, jest niczym w porównaniu z tym, na co zasługujesz”- mówi Hitoshi do wnuka Susumo.
W kolejnych rozdziałach czytamy o zdrowym i rozsądnym podejściu do pracy, o dzieciach i konieczności wyzbycia się potrzeby ich kontrolowania i wciągania ich w swój kontekst, o uważności i dbaniu o gospodarowanie uwagą, o różnicy między introwertykiem i ekstrawertykiem.
„Osoby introwertyczne mają wysoki poziom pobudzenia wewnętrznego. Dlatego nie szukają go na zewnątrz. Osoby ekstrawertyczne mają niski poziom pobudzenia wewnętrznego, więc aby utrzymać ogólny pożądany poziom pobudzenia, muszą poszukiwać aktywatorów zewnętrznych”.
„Nie oczekujcie od życia niczego, bo życie to nie dawca”. Życie cechuje dynamika, niestabilność, niedoskonałość i niekompletność- pisze Navarro.
W Japonii istnieje rozpowszechniona praktyka kąpieli leśnych. Po lekturze „Potęgi niedoskonałości” ma się ochotę wskoczyć do zielonego basenu i pławić się w świeżej, bujnej i ożywczej zieloności. Można to z powodzeniem robić z książką w ręku.
tekst i foto: Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Muza.