Nie, nie zamierzam nikogo zachęcać do wychodzenia z domu, wręcz przeciwnie, od tygodnia łagodnie nawołuję „zostań w domu” dla zdrowia innych i swojego. Narodowa kwarantanna, która ma powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, zmusza mnie do szukania sposobów na nie uleganie lękowi, czasem znajduję podpowiedź w książkach takich jak ta, o zupełnie niepasującym do treści tytule „Rusz się z miejsca”. „Uwolnij się od lęków i nawyków. Uczyń swoje życie lepszym” tak brzmi podtytuł zgrabnej książeczki napisanej przez buddyjską mniszkę i ten imperatyw zdecydowanie lepiej koresponduje z treścią zawartych w niej kilkunastu zwięzłych rozdziałach.

„Rusz się z miejsca…” Pema Chödrön, Wydawnictwo Zwierciadło
Autorka wielu bestsellerowych poradników pod lazurową okładką „Rusz się z miejsca” ukryła kilka pomysłów jak odkryć to, co nas ogranicza, zapanować nad gniewem, opanować nawyki, które wywołują poczucie winy i nienawiść do siebie.
Książkę rozpoczyna się od przytoczenia spotkania. Indianin rozmawia ze swoim wnukiem o przemocy i okrucieństwie i opowiada mu historię o dwóch wilkach. Jeden jest żądny zemsty i zły, drugi rozumiejący i łagodny. Walczą one ze sobą w sercu człowieka, a wygra ten, którego zdecydujesz się nakarmić. Metaforyczna opowieść staje się punktem wyjścia do rozważań na temat pielęgnacji otwartości, inteligencji i ciepła.
Autorka pisze na przykład o problemie związanym z nieakceptowaniem smaku i zapachu cebuli, który może szybko doprowadzić do „połknięcia haczyka” gniewu i rozwinięcia się agresji na miarę riposty fundamentalisty. Zamian zareagujesz daj sobie czas na zrobienie trzech świadomych wdechów i wydechów. To początek medytacji i zarazem doskonały czas na próbę, najczęściej udaną, powstrzymania wybuchu gniewu.

„Rusz się z miejsca…” Pema Chödrön, Wydawnictwo Zwierciadło
„Jeśli potrafimy podejść do naszych reakcji z ciekawością, jeśli zdołamy się odprężyć i je poczuć […] wtedy nie będą one problemem.” – pisze Pema Chödrön.
„Powinniśmy się cieszyć już z samej zdolności do rozpoznania tego, się dzieje, bez zaprzeczania temu” – czytamy dalej.
Karmić właściwego wilka, być obecnym, emanować nieograniczoną życzliwością – to tylko niektóre idee autorki książki wydanej przez wydawnictwo Zwierciadło.
Zatem, czytajmy i uczmy się czynić nasze życie lepszym.
tekst: Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zwierciadło.