W 20-tą rocznicę kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, w Roku św. Jana Pawła II, wydawnictwo Znak prezentuje nowe wydanie bestsellerowej książki Ewy K. Czaczkowskiej. „Siostra Faustyna. Biografia świętej” sprzedała się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy. Książkę przetłumaczono na 11 języków obcych. Drugie jej wydanie niedawno ukazało się w księgarniach, także tych internetowych.
W świat Heleny Kowalskiej autorka biografii wprowadza czytelnika od momentu jej narodzin. Potem dowiadujemy się, jak żyła liczna rodzina Kowalskich. Marianna – matka opiekowała się domem, ojciec- był srogi w obyciu… Helena nie zawsze może iść w niedzielę do kościoła z rodziną, bo nie ma co na siebie włożyć. „Siostry miały jedną sukienkę, którą nosiły na zmianę” – wyjaśnia autorka. Jednak od najmłodszych lat towarzyszą jej objawienia, widzi jasność, a o swoje powołanie walczy za cenę sprzeciwu wobec woli rodziców.

„Siostra Faustyna. Biografia świętej” Ewa K. Czaczkowska, Wydawnictwo Znak
Gdy trafia do klasztoru zmaga się z przełożonymi, które często nie dowierzają jej słowom. Zdarza się, że Siostry jej dokuczają, bo w pomaganiu jest wolna i mało dokładna- czytamy. Jednak, gdy główna kucharka choruje do kuchni w klasztorze przywożą pół krowy. Siostra Faustyna idzie do kaplicy zapytać, Pana Jezusa, co zrobić. Potem wraca i każe „to co jędrniejsze włożyć do marynaty, a resztę ugotować, by się nie zepsuło”. Z czasem uczy się modlić w czasie pracy w piekarni. W Wilnie staje się utalentowaną ogrodniczką, choć wcześniej o uprawie roślin nie wie nic.
Umartwia się nosząc żelazny pas z kolczastej siatki. Faustyna to umartwianie ofiarowuje za chorych.
Dzięki pomysłowi spowiednika Siostry Faustyny powstaje dziennik duchowych przeżyć. Ksiądz Sopoćko czyta wizje i objaśnienia Siostry i tym samym nie musi wysłuchiwać jej długich zwierzeń w konfesjonale.
Uważny czytelnik poznaje dokładny opis zmagań ze znalezieniem odpowiedniej osoby, która namalowałaby obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem „Jezu, ufam Tobie” , zapoznaje się z jego symboliką i burzliwymi losami.
Jesteśmy świadkami wykrycia u Siostry Faustyny gruźlicy w stadium zaawansowanym i pobytu jej w sanatoriach gruźliczych. Towarzyszymy Siostrze w jej cierpieniach, które w 1938 roku prowadzą do śmierci w wieku 33 lat.
Osobna część grubej biografii dotyczy procesu beatyfikacji i kanonizacji skromnej dziewczyny z Głogowca.
„Siostra Faustyna. Biografia świętej” Ewy K. Czaczkowskiej to interesująca opowieść o czasach, ludziach, obyczajach wzbogacona fragmentami dziennika Siostry Faustyny, archiwalnymi zdjęciami i rzetelną faktografią. Książka pozbawiona jest ckliwej egzaltacji, czy naiwnej dewocji. Polecam wszystkim miłośnikom biografii.
tekst i foto: Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.