Wśród poradników, które w dobie zabiegania cieszą się dużym powadzeniem, godny uwagi jest na pewno ładnie wydany przez Czarną Owcę i dobrze napisany przez Claudię Hammond poradnik o sztuce odpoczynku.

„Sztuka odpoczynku” Claudia Hammond, Wydawnictwo Czarna Owca
Zapracowanie stało się dzisiaj powodem do dumy. Chwalimy się, jak bardzo jesteśmy zajęci, a jednocześnie przemęczeni. Dlatego powinniśmy potraktować wypoczynek jako przejaw troski o siebie. Ta książka, oparta na wielu rzetelnych badaniach naukowych, podpowie nam, jak to zrobić.
Jak się relaksujemy? Co uspokaja nasz umysł? Dzięki czemu nasze ciało otrzymuje nową energię? W swojej nowatorskiej książce Claudia Hammond opiera się na największej do tej pory ogólnoświatowej ankiecie na temat odpoczynku, w której wzięło udział osiemnaście tysięcy osób ze stu trzydziestu krajów. Jej wyniki pokazują, jak ludzie odpoczywają i w jaki sposób relaks wiąże się ze stanem zdrowia. Autorka wymienia dziesięć najpopularniejszych form wypoczynku i wyjaśnia, dlaczego relaks jest ważny.
W interesującym poradniku czytamy o ćwiczeniu uważności z wykorzystaniem rodzynki, o oglądaniu telewizji, które odpręża, o rozkoszach gorących kąpieli i zaletach długich spacerów, o nauce, którą przekazują nam biegacze.

„Sztuka odpoczynku” Claudia Hammond, Wydawnictwo Czarna Owca
Jeśli ktoś chciałby wyciszyć wewnętrzną paplaninę, która nie pozwala zasnąć może spróbować dać sobie wycisk fizyczny, to on pozwala umysłowi odpocząć. Na krótkie przechadzki autorka zaleca spojrzeć jak na odpoczynek od siedzenia. W stanie nicnierobienia, w którym najłatwiej doświadczyć nudy powstają często nowe pomysły i idee – zaznacza autorka , po czym dodaje, że nicnierobienie poprawia pamięć i kreatywność.
O relaksującym słuchaniu muzyki czytamy ze szczegółami- „uczucie spokoju z reguły wywołuje rytmiczna, wolna muzyka w tonacji durowej”, zaś muzyka wolna, z niższymi dźwiękami, w tonacji molowej, ze stałym rytmem i pełna dysonansów budzi smutek. Być może w świecie pełnym hałasu dźwiękiem dającym największe odprężenie jest cisza.
Dalej wchodzimy w kojącą moc natury i swobodną lekturę, która sprzyja błądzeniu myśli.
Licząc na wiele korzyści terapeutycznych możemy bez zbędnego ociągania się sięgnąć po „Sztuka odpoczynku”. Poradnik znalazł się na krótkiej liście książek nominowanych do nagrody Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego dla najlepszej książki popularnonaukowej.
oprac. d.o.
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarna Owca.