Biorąc w ręce monografię Twierdzy Wrocław, spodziewamy się poznania historii nie tylko miasta, ale także ludzi, wielokulturowego Wrocławia tamtych czasów, któremu przyszło stawić czoła największemu wyzwaniu inżynieryjnemu – wybudowania fortyfikacji obronnych.
Monografia skierowana jest dla osób posiadających już pewną wiedzę o historii fortyfikacji, ale niech to nie zrazi osób, które nie mają takiej wiedzy, ponieważ wszystko jest pisane w taki sposób, aby zainteresować czytelnika do dalszych poszukiwań materiałów o Twierdzy Wrocław. Książka w głównej mierze skierowana jest na aspekt militarny, ale także nie pominięto aspektów społeczno-polityczny, a miejscami i współczesnych.
Zakres czasowy to lata 1890, czyli rok w którym podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy fortyfikacji, a 1918, czyli datą końca cesarstwa Hohenzollernów – epoki wilhelmińskiej i końca I Wojny Światowej. Był to bardzo ważny okres, ponieważ spowodował on duży rozwój sztuki fortyfikacyjnej, który zaowocował bardzo dojrzałymi rozwiązaniami przy budowli fortyfikacji. Dzięki temu pomimo braku historycznych materiałów, autorom udało się odtworzyć opis organizacji pasa umocnień, bazując na zbliżonych przykładach, schematach i opisach.
Należy pochwalić mocno rozbudowane opisy techniczne, które zostały zebrane w książce w celu uporządkowania rozproszonych danych z wielu źródeł, nieosiągalnych dla zwykłego czytelnika. Autorzy podczas wieloletnich badań nad fortyfikacjami, sięgnęli po źródła, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego. Opisane przez autorów objaśnienia terminologii i w przystępny sposób omówienie przedstawionych zagadnień miało na celu zachęcenie czytelników do samodzielnych poszukiwań głębszej wiedzy na temat wrocławskich fortyfikacji. Można również poznać zdanie autorów na temat ewolucji obiektów obronnych twierdzy.
Książka zawiera bardzo ciekawy schemat rozmieszczenia budowli fortyfikacyjnych i garnizonowych na współczesnej mapie Wrocławia. Dzięki temu, można odwiedzić wiele miejsc, w których pozostały czasami tylko szczątki dawnych budowli, a czasami całe zabudowania jak choćby Arsenał Miejski przy ul. Cieszyńskiego (obecnie Muzeum Miejskie Wrocławia).
Bardzo ciekawie przedstawia się katalog zawierający wybrane obiekty fortyfikacyjne, zawierający 40 kart z informacjami o przeznaczeniu wybranych budowli, schematami obiektów, opisy zawierają rys historyczny od momentu powstania do czasów teraźniejszych (lub końca budowli).
Budowa wrocławskiej twierdzy pierścieniowej opisana od etapów budowy przez rozbudowę w czasach pokoju, wykorzystania np. lotnisk podczas dynamicznego rozwoju lotnictwa, po czasy mobilizacyjne i wybuch wojny to obowiązkowa pozycja do przeczytania dla fanów nie tylko militariów, ale również historii Wrocławia.
Tytuł: Twierdza Wrocław 1890-1918. Monografia
Wydawnictwo: VIA NOVA
Autorzy: Łukasz Pardela, Stanisław Koluszek
Wrocław 2017
Wymiary: 21,5 x 29,5 cm, 176 stron.
Oprawa twarda, wersja: polska.
Jeżeli zainteresowała Cię ta książka, możesz ją zdobyć w konkursie. Sprawdź naszego facebooka , 15 grudnia 2017r.