Bogato ilustrowana książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenny wizerunek Wrocławia, a w szczególności początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego. Na 320 stronach, w broszurowej oprawie ze skrzydełkami, mieści się więcej niż można byłoby przypuszczać.

„W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945–1946. Inne spojrzenie” Kamilla Jasińska, Wydawnictwo Via Nova
Autorka zgrabnie prowadzi czytelnika ścieżkami odbudowy Wrocławia, spisu osób zasłużonych dla miasta czy ponurych epizodów z życia codziennego po 1945 roku. Kamilla Jasińska- wrocławianka, z wykształcenia filolog polski, z pasji popularyzatorka historii Wrocławia – w swojej najnowszej publikacji „W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945–1946. Inne spojrzenie” przedstawia znakomity materiał ilustracyjny, wymienia herosów okresu pionierskiego miasta i opisuje narodziny intelektualnego zaplecza stolicy Dolnego Śląska.
Choć z pozoru publikacja dotyczy historii wyłącznie uczelni, to w rzeczywistości zawiera wiele informacji o powojennym Wrocławiu. Dociekliwy czytelnik dotrze także do uporządkowanej biografii i źródeł wykorzystywanej literatury. Znajdzie też opis świąt Bożego Narodzenia 1944 i 1945 roku oraz Wielkanocy roku 1945 czy wspomnienie pierwszego sylwestra obchodzonego przez uczonych.

„W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945–1946. Inne spojrzenie” Kamilla Jasińska, Wydawnictwo Via Nova
Tytułowe „inne spojrzenie” to przede wszystkim próba przyjrzenia się pionierskiemu okresowi przez pryzmat rozmaitych, z pozoru błahych historii, będących cennym uzupełnieniem faktograficznych relacji z tamtego okresu i dodających kolorytu pierwszemu okresowi działalności Delegatury Ministerstwa Oświaty we Wrocławiu, później zaś także Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Losy uczelni przedstawione zostały na tle wydarzeń rozgrywających się we Wrocławiu w latach 1945–1946, ale także nieco wcześniej. Aby lepiej zrozumieć to, co wydarzyło się w mieście i na uczelni po 6 maja 1945 roku, trzeba bowiem przynajmniej w skrócie poznać to, co działo się tu w okresie międzywojennym – zapewnia wydawca – Via Nova.
Cennym uzupełnieniem publikacji są materiały ikonograficzne pozyskane z różnych źródeł. Niektóre fotografie po raz pierwszy ujrzały światło dzienne.
Książka mogłaby się znaleźć pod choinką każdego miłośnika Wrocławia i przynieść garść rzetelnych faktów i emocjonalnych wspomnień.
oprac. i foto: Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Via Nova