Warsztaty spisywania historii z pisarzem i fotografem Mikołajem Grynbergiem to nowa propozycja Wrocławskiego Domu Literatury.
Mikołaj Grynberg jest pisarzem i fotografem oraz z wykształcenia psychologiem. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie, a głośnie książki jak np. „Rejwach”, „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne”, czy „Księga wyjścia” szeroko omawiane i doceniane również nagrodami. W 2018 został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za zbiór opowiadań „Rejwach” a w 2019 za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.
Bezpłatne zajęcia z Grynbergiem we Wrocławskim Domu Literatury to znakomita okazja do rozwijana swoich kompetencji w zakresie tego, jak szukać tematów, jak słuchać bohaterów, jak pytać i jak im nie przeszkadzać w obdarowaniu nas swoją historią. Warsztaty powstały z myślą o tych, którzy uważają, że nie o wszystko wypada zapytać, ale także dla tych, którzy robią wręcz przeciwnie. Ta propozycja powinna zainteresować m.in. wszystkich, którzy pracują lub chcą pracować nad tekstem literackim, zainteresowanych reportażem, inspirujących się historiami innych w swojej twórczości, ale także tych, którzy chcą poznać lepiej historie miejsc, w których mieszkają i lokalne opowieści.
Warsztaty są dla każdego, kogo cechuje: ciekawość, cierpliwość i otwarta głowa.
Uczestnicy wspólnie z Mikołajem Grynbergiem przejdą przez kolejne etapy pracy nad tekstem dokumentalnym: nagrywaniem materiału (sposób rozmowy – jak nie przeszkadzać bohaterowi, jak pomagać), transkrypcją, redakcją (granice gatunku, konstrukcja tekstu).
Zajęcia będą odbywać się we wtorki w godzinach 17.00-19.30 w dniach: 18.02., 3.03., 17.03., 31.03., 14.04., 28.04.
Aby wziąć udział w warsztatach spisywania historii z Mikołajem Grynbergiem należy przesłać swoje zgłoszenie do 6 lutego na adres [email protected].
Zgłoszenie powinno zawierać CV oraz krótki list motywacyjny (max do 1,8 tys. znaków), w którym wyjaśniacie, dlaczego chcecie wziąć udział w warsztatach z Mikołajem Grynbergiem.
W temacie maila koniecznie prosimy wpisać „Warsztaty ze spisywania historii”.
Zgłaszając się deklarujemy także udział we wszystkich sześciu spotkaniach. Warunkiem koniecznym jest posiadanie swojego dyktafonu.
Spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorzy wybiorą i zaproszą do udziału maksymalnie 8 uczestników.
Proponowany plan zajęć w ramach warsztatów:
Zajęcia nr 1 – wtorek 18 lutego, g. 17.00-19.30
Zajęcia nr 2 – wtorek 3 marca, g. 17.00-19.30
Zajęcia nr 3 – wtorek 17 marca, g. 17.00-19.30
Zajęcia nr 4 – wtorek 31 marca, g. 17.00-19.30
Zajęcia nr 5 – wtorek 14 kwietnia, g. 17.00-19.30
Zajęcia nr 6 – wtorek 28 kwietnia, g. 17.00-19.30