W niedzielę 24.07 br., o godzinie 18:00, w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego usłyszymy wykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury zatytułowany „Dramat wojny w rysunkach Artura Grottgera.” – unikatowa kolekcja w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
.
W drugiej części Wieczoru wystąpi uznany, poznański śpiewak – Paweł Jakub Wojtasiewicz przy akompaniamencie Doroty Maciaszczyk. Będą mogli Państwo usłyszeć pieśni „O tęsknocie, namiętności i odwadze” autorstwa m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Karola Szymanowskiego.
.
Cykl 11 rysunków Artura Grottgera (1837-1867) pt.” Wojna” znajduje się we wrocławskim Muzeum Narodowym. Tego romantycznego malarza i rysownika znamy głównie z serii rysunków opiewających zryw przeciwko Rosjanom podczas powstania styczniowego tzn.: „Polonia”, „Lithuania” i „Warszawa”. Mało kto wie, że Grottger był również bardzo płodnym malarzem obyczajowym i portrecistą. Cykl „Wojna” miał pokazać temat uniwersalny i, niestety, wciąż aktualny – z okrucieństwami i ludzkimi tragediami. Artysta liczył na to, że utrwali swoją artystyczna pozycję, co przełoży się na stabilizację materialną i pozwoli na przełamanie oporu rodziny Wandy Monne w sprawie poślubienia jego ukochanej.
.
„Wojnę” poświęcił narzeczonej, a z listów do Wandy wiemy o szczegółach jego koncepcji. Również tytuły są literackim komentarzem autora do rysunków. Przewodnikami po scenach wojny są Artysta i jego Muza. Początkowo były to portrety Wandy Monne i malarza, ale poradzono mu, aby twarze były bardziej klasyczne. Grottger zaczerpnął pomysł z „Boskiej Komedii” Dantego i „Przedświtu” Zygmunta Krasińskiego. Pierwsze kartony „Losowania rekrutów”, „Pożegnania” i „Pożogi” powstały w 1866 r. w Polsce, a pozostałe, aż po ostatni – „Ludzkości, ty rodzie Kaina” – ukończone zostały w Paryżu w 1867, roku śmierci Grottgera.
Wieczory Tumskie program:
Recital pieśni na głos z fortepianem „O tęsknocie, namiętności i odwadze”.
Fryderyk Chopin (1810-1849):
- Życzenie
- Smutna rzeka
- Piosnka litewska
Stanisław Moniuszko (1819-1872):
- Pieśń obłąkanej Ofelii
- Złota rybka
- Dwie zorze
Ignacy Jan Paderewski (1860-1941):
- Ostatnia róża
- Polały się łzy
- Nad wodą wielką i czystą
Stanisław Niewiadomski (1859-1936):
- Dzwony
- Kołysanka
Mieczysław Karłowicz (1876-1909):
- O, nie wierz
- Zawód
- Mów do mnie jeszcze
- Pod Jaworem
Karol Szymanowski (1882-1937):
- Daleko został cały świat
- Uwoz mamo
Data:
niedziela, 24.07.2022, 18:00
Wykonawca / Organizator:
Fundacja Pro Arte Wrocław
Lokalizacja:
Aula Papieska Wydziału Teologicznego we Wrocławiu
Pl. Katedralny 1
50-328 Wrocław
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN