Książka Wisławy Szymborskiej „Wiersze wszystkie”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak zajęła na moim stole honorowe miejsce. Zgodnie z tradycją oswajania, leży i dojrzewa do chwili, kiedy będzie można ją swobodnie otworzyć. Z jej okładki, raz po raz, patrzy na mnie, prawym okiem uzbrojonym w binokl, Poetka. Trochę mnie to onieśmiela, bo jednak mimochodem obserwuje moje kulawości i niedoskonałości, ale życzliwość z jaką patrzy pozwala mi akceptować swój idiotyzm niedoskonałości.
Cebula, to ja rozumiem:
najnadobniejszy brzuch świata.
Sam się aureolami
na własną chwałę oplata.
W nas – tłuszcze, nerwy, żyły,
śluzy i sekretności.
I jest nam odmówiony
idiotyzm doskonałości.
(fragment „Cebuli”, pierwodruk: „Szpilki”, 26 V 1974, nr 21, s.13)

„Wiersze wszystkie” Wisława Szymborska, Wydawnictwo Znak
Z okazji stulecia urodzin noblistki powstał wyjątkowy zbiór zawierający całą twórczość poetycką Wisławy Szymborskiej. W grubym tomie znajdziemy teksty debiutantki i niepublikowane dotąd wiersze sławnej, skromnej poetki. Komentarzem opatrzył je wybitny znawca poezji Szymborskiej prof. Wojciech Ligęza. Jego posłowie ułatwia poruszanie się po wielości możliwych kontekstów i odczytań tej poezji.
W posłowiu czytamy na przykład o szczęściu.
Paradoksalnie w tej poezji nadzieja sytuuje się po stronie niewiedzy, nieświadomości, pozostawienia odczucia tajemnicy bytu. Oczywiście ironia broni przed podejściem prostodusznym. Niemniej, by odrzucić grozę, dobrze jest „nie wiedzieć dokładnie,/ na jakim świecie się żyje” („Wielkie to szczęście”). Podobna apologia niewiedzy pojawia się w lirykach „Utopia” oraz „Notatka”…
prof. Wojciech Ligęza swoje rozważania kończy ciekawą opinią.
Człowiek według Wisławy Szymborskiej to zagadkowe monstrum o reakcjach i możliwościach nie do przewidzenia.
Tom „Wiersze wszystkie” pozwalają prześledzić ewolucję poetki, odkryć na nowo jej wrażliwość, a także wrócić do ulubionych fraz. Skłaniają, by zatrzymać się i skupić na chwili. Zachwycają przenikliwością, zaskakują aktualnością, ciekawią bogactwem spostrzeżeń.
Brakowało na rynku wydawniczym tak bogatego zestawienia twórczości Wisławy Szymborskiej. Teraz można wziąć jednej tom i znaleźć w nim utwory zawarte w „Dlatego żyjemy” i w „Wystarczy”. Można zanurzyć się na nowo w ożywczym nurcie czternastu tomów poetki oraz w wierszach rozproszonych publikowanych wcześniej w prasie lub rozsmakować w niedokończonych rękopisach i maszynopisach, urwanych frazach i niedokończonych zdaniach.
Rok 2023 ogłoszono Rokiem Wisławy Szymborskiej. Podarowanie sobie, bliskim i znajomym tomu wierszy noblistki może okazać się także znakomitą okazją do uczczenia jubileuszu 100- lecia urodzin poetki, które przypadają w lipcu.
tekst i foto: Dorota Olearczyk
Materiał powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.