Ossolineum chcąc zaspokoić potrzebę dotarcia do cennych utworów literatury polskiej i powszechnej wydało wznowienie wyboru poezji Wisławy Szymborskiej. Tomik poprzedzony rozprawą wstępną z omówieniem twórczości Noblistki na szerokim tle porównawczym może przynieść wiele korzyści czytelnikowi w każdym wieku i na każdym etapie edukacji.

Wisława Szymborska „Wybór poezji”, Wydawnictwo Ossolineum
Po dwudziestu latach od otrzymania przez krakowską poetkę Nagrody Nobla popularność poezji Wisławy Szymborskiej nie słabnie. To twórczość pełna przewrotnego humoru, powściągliwości uczuć, filozoficznej głębi, refleksji nad istotą człowieka…- trudno się dziwić, że doczekała się wielu komentarzy naukowych i krytycznych. Edycja utworów poetki w Bibliotece Narodowej zasługuje na szczególną uwagę.
Znajdujemy tutaj wybór wierszy wczesnych tomików z lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Przypomnimy sobie „Gawędę o miłości ziemi ojczystej”, której uczyliśmy się na pamięć w szkole, nucimy z Korą lub Łucją Prus „Nic dwa razy się nie zdarza”, z Michałem Bajorem „Buffo”, a z Grzegorzem Turnauem „Atlantydę”. Potem przechodzimy przez lata sześćdziesiąte i w tomie „Sól” nurzamy się „W rzece Heraklita”, pukamy do drzwi kamienia w „Rozmowie z kamieniem”. Przez wybrane wiersze z tomów „Sto pociech”, „Wszelki wypadek”, „Wielka liczba”, „Ludzie na moście”, „Koniec i początek”, „Chwila”, „Dwukropek”, „Tutaj” i „Wystarczy” przechodzimy przez lekturę najbardziej reprezentatywnych utworów poetki.
Objaśnienia wierszy uświadamiają czytelnikowi, jak rozległa jest erudycja Wisławy Szymborskiej. Wstęp staje się przewodnikiem po najważniejszych tematach, motywach i rozwiązaniach formalnych tej poezji. Kilka uwag o biografii poetki, zmiennych czasach historycznych oraz omówienia felietonów, limeryków i kolaży Szymborskiej dopełniają całości. Wybór, wstęp i opracowanie tomik zawdzięcza Wojciechowi Ligęzie.
oprac. i foto: Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Ossolineum.