Wrocławski Festiwal Magnolii – kiermasz ogrodniczy – 16 kwietnia 2023 roku Podczas Wrocławskiego Festiwalu Magnolii będzie można wysłuchać prelekcji dotyczących magnolii oraz wziąć udział w warsztatach ogrodniczych i zasięgnąć porad u specjalistów wrocławskiego Ogrodu Botanicznego. Wydarzeniu towarzyszy kiermasz ogrodniczy, a także stoiska z rękodziełem. W trakcie wydarzenia odbędzie się relaksująca kąpiel ogrodowa aktywizująca zmysły oraz koncert relaksacyjny.
Program Wrocławskiego Festiwalu Magnolii:
- godz. 09:00 – 17:00 – Wiosenny kiermasz roślin, rękodzieła oraz smakołyków, plac Działu Ozdobnego
- godz. 10:00 – Malowanie „kamyczków turystycznych” / do wyczerpania zapasów
- godz. 10:00 – 17:00 – Wystawa Las w Szkle
- godz. 10:00 – 17:00 – Gra terenowa
- godz. 12:00 – 14:00 – Pokaz sadzenia wielkich magnolii
- godz. 14:00 – 16:30 – Warsztaty szydełkowania
Zapisy przez e-mail: [email protected] , płatność blikiem po potwierdzeniu zapisu. Cena 149 - godz. 15:00 – 16:30 – Zumba w Ogrodzie
Zumba w ogrodzie:
- Tańczymy w otoczeniu zieleni, w jednym z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu!
- Wspólna zabawa przy energetycznej muzyce i pod okiem doświadczonego instruktora.
- Niezależnie od poziomu zaawansowania – każdy może do nas dołączyć!
- To doskonała okazja, by aktywnie spędzić czas i poczuć niesamowitą atmosferę zumby.
Symbol subtelnej kobiecości
Magnolie są we Wrocławiu wszechobecne, co widać przede wszystkim w okresie ich kwitnienia w kwietniu. Mają największe kwiaty spośród uprawianych u nas krzewów, toteż widać je wtedy z daleka. Nic dziwnego, że stylizowany kwiat magnolii zdobił dawniej logo Telewizji Wrocław, konkurs na najlepszą pracę magisterską poświęconą szeroko pojętej ochronie środowiska i przyrody Wrocławia oraz ochronie zdrowia i życia znany jest jako „Wrocławska Magnolia”, a największemu w mieście centrum handlowo-rozrywkowemu nadano nazwę Magnolia Park, wybraną w plebiscycie przez samych wrocławian.
Botaniczne dinozaury
Magnolie należą do najstarszych na kuli ziemskiej roślin kwiatowych. Jak wykazały najnowsze badania taksonomiczne, tak zwane magnolidy [Magnoliids], do których należy rodzina magnoliowatych [Magnoliengewächse] (Magnoliaceae), wyewoluowały ze wspólnego pnia wcześniej niż pozostałe rośliny kwiatowe: jedno- i dwuliścienne. Był w dziejach Ziemi okres, w którym magnolie współistniały z dinozaurami. Olbrzymie gady wymarły w kredzie, mniej więcej 65 mln lat temu, a magnolie żyją nadal i dobrze się mają, o czym świadczy liczba około 230 gatunków, rozprzestrzenionych we wschodniej i południowo-wschodniej Azji oraz w Ameryce: od wschodniej Kanady po Brazylię i Peru. Od górnej kredy w erze mezozoicznej magnolie rosły też na obszarze Europy i na całej półkuli północnej. W zbiorach Ogrodu Botanicznego znajduje się eksponowana na wystawie Panorama Natury trzeciorzędowa skamieniałość z odciskami liści magnolii, znaleziona w południowo-zachodniej Polsce. Obecności tej położyła kres epoka lodowcowa.
Dowodami na pierwotność magnolii są ich liczne cechy morfologiczne, między innymi wielkie, pachnące kwiaty, spiralny układ płatków, pręcików i słupków na wydłużonym, podobnym do szyszki dnie kwiatowym, specyficzna struktura ziarna pyłku. Kwiaty magnolii są zapylane przez chrząszcze żywiące się pyłkiem – w czasach, gdy te rośliny pojawiły się na Ziemi, nie było jeszcze pszczół ani motyli.
tekst: Magdalena Mularczyk / Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Data:
niedziela, 06.04.2025, 09:00
Wykonawca / Organizator:
Ogród Botaniczny
Lokalizacja:
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Henryka Sienkiewicza 23
50-335 Wrocław
Bilety:
Bilet normalny - 25 PLN
Bilet ulgowy - 15 PLN