W północnym skrzydle Arsenału, na parterze, znajduje się stała wystawa dawnej broni, obejmująca chronologicznie broń z różnych epok. Zabytki te ilustrują różne okresy, począwszy od broni z epoki kamienia, poprzez okres lateński, wpływy rzymskie, aż po wędrówki ludów. Prezentowane eksponaty to m.in. miecz bękarci z XVI wieku, hełm „Maksymiliański,” a także uzbrojenie husarii i kawalerii z XVII-XVIII wieku. W broń palną zaliczają się francuski karabin wz. 1717, karabiny z II wojny światowej, a także różnorodna broń automatyczna.
Kolekcję broni palnej cechuje chronologiczne uszeregowanie, obejmujące karabiny takie jak Lebel, Mannlicher, Mauser, Mosin, Lee-Enfield, a także broń automatyczną. Wystawa zawiera również pistolety maszynowe, przeciwpancerny karabin wz. 35–UR, broń maszynową piechoty, broń pokładową samolotów, oraz moździerze w rogu sali. Znajdują się tam także pistolety, rewolwery, bagnety, oraz pistolety sygnałowe.
W kolekcji hełmów, związanej z Jackiem Kijakiem, prezentowane są hełmy stalowe, ułożone według krajów, z wyróżnieniem hełmów noszonych przez żołnierzy polskich. Kolejne gabloty zawierają hełmy z różnych stron świata, ułożone alfabetycznie. Druga grupa obejmuje pikelhauby, kaski tropikalne, kaski motocyklowe, hełmofony, hełmy lotnicze oraz hełmy Doraźnych Sił Pokojowych ONZ.
Kolekcja broni białej to jedna z największych w Polsce. Wyjątkowe szable, związane z polskimi dowódcami i walkami o niepodległość, obejmują m.in. szablę podarowaną marszałkowi Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi przez naród polski oraz szablę należącą niegdyś do Stanisława Długosza, legionowego żołnierza i poetę.