Tradycyjnie we wrześniu, ale wyjątkowo, bo tylko w formie online – tak zapowiada się tegoroczna edycja największego festiwalu naukowego na Dolnym Śląsku.
Podobnie jak w poprzednich latach udział w festiwalu potwierdził prof. Jan Miodek, którego wystąpienia co roku przyciągały tłumy. W piątek o 10:00 wygłosi wykład „2.0, czyli rzeczywistość elektroniczna w języku codziennym”. Jeszcze tego samego dnia o 12:00 profesor odczyta tekst IV Dyktanda Wrocławskiego, którego uczestnicy będą mogli samodzielnie sprawdzić swoje wyniki.
W sobotę o 12:00 uczestnicy będą mogli obejrzeć zapis debaty „Dlaczego nie słuchamy naukowców?”, w której wrocławscy naukowcy i popularyzatorzy nauki próbowali dociec, jakie są źródła przekonań, które stały się popularne, choć przeczą wynikom badań naukowych. Spotkanie moderował Leszek Mordarski, dziennikarz Polskiego Radia Wrocław i Ambasador DFN.
Osoby interesujące się kryminalistyką i historiami mrożącymi krew w żyłach będą mogły tradycyjnie uczestniczyć w spotkaniach z cyklu „CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia”, a ci, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na najważniejsze obecnie tematy, mogą wziąć udział w wydarzeniach z cyklu „Gorący temat”, który poruszać będzie m.in. zagadnienia związane z tym, czym oddychamy, jak Słońce wpływa na zmiany klimatyczne, jakie są składy szczepionek oraz jak mogą wyglądać kataklizmy w przyszłości.
Propozycja Uniwersytetu Wrocławskiego
Filolodzy z Instytutu Filologii Rosyjskiej przygotowali spotkania z kinem rosyjskim: „Rosyjskie kino sportowe – Dvizhenie Vverkh„, „Rosyjskie kino katastroficzne – Metro” „Kino rosyjskie – Salyut 7„, „Wielokulturowa Rosja”.
Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na spotkania online: „Na zakupach w dawnym Wrocławiu”, „Kiedy książki były najnowocześniejszymi mediami. Lektury dzieci i młodzieży w XVII i XVIII wieku”, „Mapa dla nauki, nauka na mapie – dokumenty kartograficzne jako źródło do badań naukowych i środek wyrazu dla uzyskanych wyników”.
Atrakcje Festiwalowe przygotowali także klimatolodzy. Zapraszają na wykłady online: “Czy zje nas SMOG?” (projekt LIFE-MAPPINGAIR/PL), “Komin – morderca?” (projekt LIFE-MAPPINGAIR/PL), „Czy powinniśmy palić w kominku?”, „Klub modelarza, czyli badania jakości powietrza w epoce cyfrowej”.
Wydział Nauk Biologicznych natomiast zaprasza na wykłady: „Mięsożerne rośliny”, „Sylwetki wielkich polskich naukowców na przełomie XIX i XX w.”, „Mikroorganiznym w nauce, medycynie i biotechnologii”, „Fascynujący świat kleszczy”.
Wydział Biotechnologii proponuje spotkanie „Jak działają lekastwa”, „Celowane terapie przeciwnowotworowe”, „Nieśmiertelne i szalone, czyli o komórkach nowotworowych, które wymknęły się spod wszelkiej kontroli”, „Czy psucie zawsze musi być złe? Rola mutacji w genetyce”.
Wydział Chemii przygotował tematy: „Skład szczepionek – czy jest się czego bać?”, „Ile mamy cukru w cukrze chemik zmierzy, gdy się uprze”, „Chemiczne rewolucje w kuchni, czyli chemia w garnku i na patelni” i wiele innych.
Wydział Fizyki i Astronomii zaprasza na „Symulacje komputerowe w fizyce”, na spotkanie „Jak teleskop Hubble’a wpłynął na rozwój astronomii?”, „Anatomia kosmicznej katastrofy” i inne.
Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych z kolei zaprasza na spotkanie online przygotowane przez Instytut Historyczny „Witamy się bez podawania rąk. Epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu w 1963 roku”.
Psycholodzy proponują wykład „Dobro, zło i psychologia. Jak psychologia wyjaśnia moralność?”.
Wydział Nauk Społecznych proponuje wykład „Przestępczość zorganizowana jako zagrożenie bezpieczeństwa państwa”, „Przemoc w rodzinie – zrozumieć, reagować, przeciwdziałać”, „Unia Europejska w czasie pandemii, czyli solidarność europejska – sprawdzam!”.
Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii zaprasza na spotkania „Interdyscyplinarna analiza śladów ugryzień”, „Odtwarzanie wyglądu osób w ujęciu historycznym i współczesnym”, „O czym mówią reklamy kredytów konsumenckich, jak je czytać, by się nadmiernie nie zadłużać” i inne.
Wstęp jest jak zawsze darmowy, choć na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy.
Data:
sobota, 19.09.2020 - środa, 23.09.2020
Godzina 11:00
Wykonawca / Organizator:
Dolnośląski Festiwal Nauki
Lokalizacja:
Wydarzenie: onlineLokalizacja:
Wrocław
miasto Wrocław
50-001 do 54-705 Wrocław
Bilety:
Wydarzenie online - 0 PLN