Tomasz Jastrun – poeta, prozaik, dziennikarz i felietonista – oddał w ręce czytelników nową powieść opisującą życie współczesnych nastolatków. W pierwszym rozdziale czytamy, co czuje On, w drugim, co przeżywa Ona. Pamiętnikarski rys nadaje osobistego charakteru ciekawej, czasem zabawnej, a czasem smutnej opowieści z zaskakującym, poetyckim zakończeniem.
Bohaterowie „Zakręconych” żyją w dużym zaplątaniu i zagubieniu. On chodzi do szkoły, ona pracuje jako ekspedientka w osiedlowym sklepie. Znają się tylko z widzenia, ale chłopak zakochał się w nieznajomej bez pamięci. Mają swoje kłopoty i problemy urastające do rangi dramatów.
Dwa monologi, szesnastolatka i dziewiętnastolatki, to dwa strumienie, które płyną oddzielnie, ale czasami stykają się ze sobą. Zabawna, bezpruderyjna, chwilami groteskowa opowieść o współczesnym pokoleniu młodych i o mękach dojrzewania, pisana z punktu widzenia nastolatka i młodej dziewczyny, ich językiem, na pewno spodoba się wielbicielom „Buszującego w zbożu” J. D. Salingera. Autor wnikliwie zagląda w dusze młodych, zagubionych w rozpędzonej cywilizacji, brnących po omacku w świecie, w którym zniknęły stare znaki drogowe, a nie pojawiły się nowe.
„Zakręconych” czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem. Refleksja przychodzi później i nie jest ona przerażająco pesymistyczna.
oprac.do
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarna Owca.