Najnowsze nabytki są pokazane w zestawieniu z kilkunastoma pracami wyodrębnionymi z jego bogatego zbioru.
Pokaz koncentruje się na analizie pojęcia zasobu w kategorii dobra wspólnego. Jako zasób naturalny rozumiane są tu nie tylko dobra płynące z natury, ale również potencjał ludzki potrafiący, w szczególności w zetknięciu ze sztuką, stać się inicjatorem zmian. Narracja prezentacji odwołuje się do strategii przetrwania, która w miejsce zwątpienia proponuje skupienie się na choćby najwątlejszej motywacji.
Prezentacja została zbudowana w taki sposób, aby surowa przestrzeń MWW stanowiła sprzyjający skupieniu azyl. Minimalistyczne tło ułatwia koncentrację, a kontekst zasobów nasuwa refleksję nad obecną w różnych sferach tendencją przekształcającą dotychczasowy minimalizm w esencjalizm. Ten ostatni nie nawiązuje do nurtu filozoficznego o tej samej nazwie, a do postawy, która zastępuje bezrefleksyjną redukcję rzeczy, spraw i zasobów wyborem tych najważniejszych. Nigdy wcześniej w historii odpowiedzialność społeczna nie zależała tak mocno jak dziś od jednostek, których masowa zmiana nawyków, wyzwolona spod prawa popytu, może przynieść realną zmianę.
Wystawa stanowi opowieść przeznaczoną do indywidualnej interpretacji i refleksji nad transformacyjnym potencjałem sztuki. Część dzieł językiem abstrakcji wyraża optymizm i afirmację lepszej kondycji człowieka odsuwającego się od dotychczasowego antropocentrycznego położenia. Pokaz zwraca uwagę również na treści nieświadome, często manifestowane w stanach rozpoznawanych jako chorobowe, kiedy nieświadoma psyche przejmuje władzę nad funkcjami racjonalnymi.
Artystki i artyści: Maciej Albrzykowski, Krzysztof Bednarski, Marcin Berdyszak, Piotr Błażejewski, Andrzej Dłużniewski, Aga Jarząbowa, Michał Kosma Jędrzejewski, Stanisław Kortyka, Vinicius Sordi Libardoni, Lech Majewski, Mariusz Mikołajek, Kamil Moskowczenko, Anna Płotnicka, Eugeniusz Smoliński, Paweł Sokołowski, Łukasz Surowiec, Magdalena Wodarczyk. Kuratorka: Daniela Tagowska.
Przypominamy o obowiązku zakrywania nosa i ust oraz dezynfekcji rąk przed wejściem do muzeum.
Data:
piątek, 02.10.2020 - poniedziałek, 02.11.2020
Godzina 12:00
Wernisaż: 02.10.2020 18:00
Orowadzanie kuratorskie w j. polskim: 11.10.2020 15:00
Oprowadzanie kuratorskie w j. angielskim: 25.10.2020 15:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Współczesne Wrocław
Lokalizacja:
MWW Muzeum Współczesne Wrocław
pl. Strzegomski 2
53-681 Wrocław
Bilety:
Cena od - 10 PLN