Natalia Kukulska przedstawia największy muzyczny projekt w swoim życiu! – tak zapowiadana jest płyta „Czule struny”. Artystka w towarzystwie wybitnych muzyków i… Fryderyka Chopina prezentuje dziesięć kompozycji mistrza z Żelazowej Woli.

„Czułe struny” Natalia Kukulska i Sinfonia Varsovia | album muzyczny, Wydawca Agora
„Czułe Struny” to największa artystyczna produkcja na naszym rynku fonograficznym, jak również wydarzenie bez precedensu na świecie. Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Dostały one nową, wielowarstwową oprawę̨ od pięciu znamienitych polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. Pod ich batutą zabrzmiała orkiestra – Sinfonia Varsovia. Obok znakomitych instrumentalistów na gitarach, perkusji i fortepianie zagrali także m.in Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka, Piotr Wrombel. Jakby tego było mało w jednym w utworów gościnnie można usłyszeć Janusza Olejniczaka.
Faktycznie – brzmi zacnie i światowo, odkrywczo i ożywczo. Płyta interpretacyjnie jest ciekawa, muzycznie – znakomita. Słowo to chyba najsłabszy element tego zestawienia. Odbiorca czasem gubi się w sensach fraz i rymów, wielość zaimków i transakcentacja trochę zaburza piękno odgrywanych walców, nokturnów, preludiów, polonezów, mazurków i etiud. Niektóre utworu brzmią zjawiskowo, inne tylko bardzo dobrze, ale jak tu mierzyć wielkość spotkania muzyki klasycznej z popularną. Niezaprzeczalną wartością albumu jest udana próba połączenia tych, zdawałoby się, nieco odległych światów.
W nagranie „Czułych strun” twórczo i wykonawczo zaangażowanych było blisko 100 osób.

„Czułe struny” Natalia Kukulska i Sinfonia Varsovia | album muzyczny, Wydawca Agora
Jednym z pretekstów do powstania albumu jest jubileusz 210 urodzin Fryderyka Chopina, który przypada na bieżący rok. Inicjatywa tego wydawnictwa oraz pomysł połączenia wszystkich podmiotów muzycznych wyszły od Natalii Kukulskiej, która wykonuje utwory Chopina w nowej odsłonie i jest autorką połowy tekstów na ten album. Obok niej, za warstwę liryczną odpowiadają cenione autorki i artystki, które wokalistka zaprosiła do tego projektu, a są to: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak (Mikromusic) i Bovska.
„Dotykamy muzyki Fryderyka Chopina. Muzyki niezwykle kunsztownej i pomnikowej. Na pewno wymaga to odwagi, ale jeżeli w muzykę wkłada się całe serce, profesjonalizm i spotykają się ludzie o takich wrażliwościach i talentach, jak moi goście, może z tego wyjść coś pięknego, nowego, a zarazem przypominającego nam o wielkości pierwowzoru.” – mówi Natalia Kukulska.
Posłuchajcie, bo warto. To odkrywczy projekt muzyczny oddany w ręce słuchaczy z czułością.
oprac. i foto: Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Agora.
Lista utworów:
1. Z wyjątkiem nas [Etiuda E-dur] w aranżacji Krzysztofa Herdzina
2. Ktoś całkiem nowy [Etiuda As-dur] w aranżacji Nikoli Kołodziejczyka
3. Czułe struny [Polonez As-dur] w aranżacji Pawła Tomaszewskiego
4. Powiem Ci kiedy [Walce a-moll] w aranżacji Jana Smoczyńskiego
5. Pod powieką [Preludium e-moll] w aranżacji Pawła Tomaszewskiego
6. Tu i teraz [Nokturn Es-dur] w aranżacji Adama Sztaby
7. Znieczulenie [Preludium c-moll] w aranżacji Jana Smoczyńskiego
8. Przedsionek [Koncert fortepianowy e-moll] w aranżacji Nikoli Kołodziejczyka
9. Oda do serca [Mazurek a-moll] w aranżacji Krzysztofa Herdzina
10. Zezowate szczęście [Mazurek F-dur] w aranżacji Adama Sztaby
Publicystyka: