Jubileuszowa edycja największego literacko-społecznego wydarzenia w Polsce, 10. Festiwal Góry Literatury, odbędzie się w dniach 4–14 lipca 2024 roku. Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.
Festiwal Góry Literatury powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku. Jego głównym celem były i pozostają aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu.
— Pierwsze edycje festiwalu odbywały się na tarasie mojego domu. Ukształtowanie ogrodu pozwalało na stworzenie swoistego amfiteatru. Ale też na bliskość. Cieszę się, że mimo tak ogromnego rozwoju ten rodzaj bliskości pomiędzy gośćmi festiwalowymi a publicznością wciąż jest jednym z najważniejszych elementów tego wydarzenia. Trochę przeraża mnie tegoroczny rozmach, nie sposób wziąć udziału we wszystkich wydarzeniach z równym skupieniem i zaangażowaniem, ale tym bardziej doceniam pracę Fundacji i całego zespołu – mówi Noblistka.
Organizatorzy zapraszają na rekordową w historii festiwalu liczbę ponad 150 wydarzeń. W ciągu 11 dni sceny w 23 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej ugoszczą ponad 230 osób. – Będziemy między innymi w Nowej Rudzie, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy, Ludwikowicach Kłodzkich oraz na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. Zagramy aż 11 koncertów, pokażemy 9 filmów, zorganizujemy 5 wystaw, zaprosimy na 2 przedstawienia teatralne i 33 warsztaty oraz seminaria Latającego Uniwersytetu Ludowego. Przede wszystkim jednak, jak zawsze, będziemy sceną dialogu — zaplanowaliśmy spotkania, debaty i dyskusje ze znakomitymi gośćmi- zapowiadają pomysłodawcy wydarzenia.
Głośne czytanie fragmentów „Ksiąg Jakubowych”, filmy m.in. pokaz „Zielonej granicy” Agnieszki Holland, zagraniczni goście – to tylko niektóre z licznych atrakcji festiwalowych.
O swoich ostatnich książkach – i nie tylko – opowiedzą Joanna Bator, Wojciech Bonowicz, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Katarzyna Groniec, Wioletta Grzegorzewska, Urszula Honek, Eliza Kącka, Marzanna Bogumiła Kielar, Joanna Kuciel-Frydryszak, Małgorzata Lebda, Joanna Mueller, Michał Rusinek, Barbara Sadurska, Paweł Sołtys, Agnieszka Taborska, Krzysztof Varga, Filip Zawada, Jakub Żulczyk i wielu, wielu innych.
Nie zabraknie rozmów wokół książek popularnonaukowych i biografii. Na naszych scenach zagoszczą nie tylko literaci i literatki, ale też filozofowie i filozofki, naukowcy, naukowczynie, historycy i historyczki sztuki, psychologowie, psycholożki, prawnicy, prawniczki, ekologowie, ekolożki, aktywiści, aktywistki, publicyści, publicystki, dziennikarze i dziennikarki.
Będą poruszane wątki związane z ekologią, zmianami klimatu, przemysłem mięsnym i ekologizowaniem ekonomii. – Będziemy także spacerować po Nowej Rudzie, oglądając miejską roślinność i wędrować po Parku Narodowym Gór Stołowych oraz gotować wegańskie dania- zapewniają organizatorzy.
Nieodłączną częścią Festiwalu są koncerty. Będzie ich – jak większości wydarzeń podczas tej edycji –najwięcej w historii. Zagrają m.in. Hurt, Lech Janerka, LUC i Rebel Babel, Skalpel, Fisz Emade, Katarzyna Groniec, Kortez, Ørganek, Pablopavo i Ludziki, Vito Bambino.
Pojawi się także zbiorowa ekspozycja prac kilkudziesięciu artystek i artystów, a indywidualne wystawy zaprezentują między innymi Maja Gajewska i Wojciech Siudmak.
Nowością w tegorocznym programie są spektakle. Teatr Nowy Proxima zaprezentuje „Komediantkę” na podstawie Czechowa i Bernharda, natomiast Teatr THB — adaptację powieści Olgi Tokarczuk „E.E.”.
Poza tym można już zapisywać się na kilkadziesiąt różnorodnych warsztatów i seminariów.
Wybrane wydarzenia zostaną przetłumaczone na polski język migowy, a zdecydowana większość będzie transmitowana na żywo, natomiast ich nagrania trafią później do mediów społecznościowych.
Praktyczne informacje
Pełny program 10. edycji Festiwalu Góry Literatury jest dostępny na stronie festiwalu.
Bilety są dostępne w sprzedaży za pośrednictwem platformy eBilet . Nowością w tym roku są karnety — na jeden lub oba weekendy (5–7.07 oraz 12–14.07) obejmujące wydarzenia na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. Można także wybrać bilety jednodniowe, uprawniające do wstępu na wszystkie spotkania danego dnia oraz koncert. W tygodniu obowiązują bilety tylko na koncerty oraz spektakle. W przypadku niewyczerpania puli biletów, będzie je można zakupić także na miejscu.
Udział w pozostałych wydarzeniach jest bezpłatny.
Na warsztaty i seminaria w ramach Latającego Uniwersytetu Ludowego obowiązują zapisy pod adresem: [email protected] , liczba miejsc ograniczona.
Oprac.do
fot. MaxPflegel