To spotkanie dwóch kobiet, Barbary Bujakowskiej i Darii Kubisiak, którego konsekwencją jest wspólne penetrowanie przestrzeni społeczno-religijno-kulturowych.
Punktem zapalnym w pracy nad projektem były pytania o wolność i winę. Wielokrotnie poczucie winy nie jest jednoznaczne z faktycznym przewinieniem, co jednak dla jednostek przepełnionych poczuciem winy nie ma znaczenia. Stan odczuwalny staje się rzeczywistością daleką od obiektywnej oceny. „Z motywami strachu i winy wiąże się chyba najważniejszy dla dramaturgii całego spektaklu wątek niebezpiecznych związków religii chrześcijańskiej […] z kobiecością, a innymi słowy – pogardy patriarchów Kościoła do kobiet, której źródeł, co oczywiste, należy szukać już w biblijnej «Księdze Rodzaju»” – pisze Alicja Müller („taniecPOLSKA.pl”). I dalej: „Kolażowa struktura przedstawienia, skomponowanego w rytmie zapętleń i powrotów, podporządkowana zostaje groteskowo-ironicznej dekonstrukcji absurdów wpisanych zarówno w ideę miłosierdzia, jak i w obietnicę zbawienia, której towarzyszy imperatyw niedbania o to, co doczesne”. Celem twórców „Jestem miłością I” jest przyjrzenie się uwikłanym jednostkom – w tym przypadku kobietom. Performerzy próbują też odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie znaleźć jakąkolwiek przestrzeń autonomicznej wolności pozbawionej poczucia winy.
Ten performatywny projekt powstał ze współpracy Barbary Bujakowskiej, Darii Kubisiak i Marcina Janusa. Bujakowska jest tancerką, choreografką i pedagożką. Taniec studiowała na Anton Bruckner Privatuniversität für Musik, Schauspiel und Tanz w Linzu w Austrii oraz w ramach programu przygotowawczego szkoły SEAD w Salzburgu, wcześniej była uczennicą Studia Baletowego przy Operze Krakowskiej, uprawiała gimnastykę sportową. Daria Kubisiak jest absolwentką polonistyki i performatyki przedstawień Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie studentką reżyserii (specjalność dramaturg teatru) na Wydziale Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Marcin Janus to artysta dźwiękowy, multimedialny, twórca muzyki elektronicznej i elektroakustycznej. Od wielu lat komponuje i wykonuje na żywo muzykę do spektakli tanecznych i teatralnych.
Premiera spektaklu odbyła się 25 marca 2018 w Krakowskim Centrum Choreograficznym. Spektakl zakwalifikowano do 2 etapu 2 Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”, którego partnerem jest Instytut Grotowskiego.
Realizatorzy:
Koncept i wykonanie: Barbara Bujakowska i Daria Kubisiak
Choreografia: Barbara Bujakowska
Muzyka: Marcin Janus
Premiera: 25 marca 2018, Krakowskie Centrum Choreograficzne, Kraków
Czas trwania: 50 minSpektakl prezentowany na 2 etapie 2 Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”.
W spektaklu używa się mało słów. Spektakl z partyturą ruchowo-tekstową.
Data:
poniedziałek, 20.05.2019 - wtorek, 21.05.2019
Godzina 19:00
Wykonawca / Organizator:
Instytut Grotowskiego
Lokalizacja:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego – Czytelnia im. Ludwika Flaszena
ul. Rynek-Ratusz 27
50-101 Wrocław
Bilety:
Cena od - 20 PLN