Tym razem proponujemy dość lajtową (12 km i niecałe 400 m przewyższeń, brak trudności technicznych), ale bardzo przyjemną wycieczkę po czeskiej stronie Karkonoszy. Trasa tworzy pętlę z początkiem i końcem na przełęczy Okraj. Można tam przenocować w schronisku lub jednym z pensjonatów po polskiej lub czeskiej stronie i drugiego dnia wybrać się na wycieczkę na Śnieżkę przez Skalny Stół. Samochód można zaparkować przy schronisku na Przełęczy, albo jednym z kilku dużych parkingów po czeskiej stronie.
Wszystkie parkingi są płatne i niestety dość drogie, ale w godzinach porannych nie ma problemów z miejscami. Na początek idziemy zielonym szlakiem w kierunku Łysociny (1118 m n.p.m.) Ten fragment nie jest szczególnie widokowy, ale w kilku miejscach można trafić na ładną panoramę Śnieżki .
Z Łysociny schodzimy dalej zielonym szlakiem aż do skrzyżowania z czerwonym, skręcamy w prawo i idziemy czerwonym do schroniska Lysečinská bouda. Tam w lecie można usiąść przed budynkiem i odpocząć z pięknym widokiem i pysznym chłodzącym napojem albo zjeść coś dobrego. Po przerwie idziemy dalej czerwonym szlakiem do malowniczo położonej Malej Upy i dalej czerwonym i później żółtym wracamy do parkingu.
W Horni Malej Upie jest kilka restauracji, w których można zjeść dobry obiad. Trasa nie ma trudności technicznych i w dużej mierze prowadzi szerokimi drogami żwirowymi a nawet asfaltowymi. Dobrze sprawdzi się też jako trasa spacerowa na rodzinną wycieczkę lub szlak do budowania kondycji po przerwie.
Trasa wycieczki: https://mapa-turystyczna.pl/route/3xqbx
Parking: https://maps.app.goo.gl/JZGP1bQ1xGfUoFaG9
Parking alternatywny: https://maps.app.goo.gl/dqtN3yGhmoeAWf2e6
Malowniczo położone schronisko – idealne miejsce na przerwę na szlaku: https://maps.app.goo.gl/UyWCiwYN69AmivVF9
Restauracja z tradycyjną, czeską kuchnią: https://maps.app.goo.gl/wowoK2NMRL3br1VP9
Tekst: Piotr Muskała
Foto: Magdalena Korzystka-Muskała