Wrocławski Teatr Lalek zainaugurował działalność nowej inicjatywy artystycznej. Scenę dla dorosłych – WTL child- free – otworzyła w sobotę Anna Makowska- Kowalczyk z Grzegorzem Mazoniem. Znani z czerwcowego występu „Estradowego wycierucha”, który zachwycił publiczność i krytyków podczas 5. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci przygotowali coś nowego, ale w tej samej kartonowo- papierowej – recyklingowej konwencji. Dwoje aktorów, jedna lalka, muzyka na żywo i dużo talentu to trzeba zobaczyć. Pomysł, scenariusz, scenografię i teksty piosenek to sprawka Anny Makowskiej- Kowalczyk, muzykę na żywo komponuje Grzegorz Mazoń.
„Kazio Sponge talk show” to spektakl kabaretowy dla dorosłych w konwencji programu telewizyjnego. Kazio porusza w nim tematy społeczne, polityczne, kulinarne… Śpiewa piosenki, urządza konkursy i teleturnieje, zaprasza gości.
We wrześniowym odcinku „Wybory” Kazio zaprosił na swoją kanapkę, wykonaną z różowych papierów toaletowych, kandydatów na prezydenta Wrocławia. Goście, jak to u Kazia bywa przewracali się, byli zrobieni z „chińskiej tandety”, więc opadały im ręce obciążone transparentami z hasłami, jak dobrze widziałam: „więcej zieleni” i „stjajk kobiet”, tak stjajk– bo Kazio sepleni. Jego wada wymowy powoduje zabawne dźwiękowe dwuznaczności, słyszymy o wybojach życiowych, a nie wyborach. Skupiamy się bardziej, żeby uchwycić niejednoznaczności i dobrze zrozumieć znane słowa, ale jednak inne.
Jak to w tok show bywa oprócz rozmów z niemymi gośćmi, Kazio jako prowadzący i gospodarz wieczoru, zaprasza na kącik kulinarny, urządza konkurs z nagrodami, chętnych do udziału w nim wybiera losowo. Dzięki temu dowiadujemy się ile waży. Z pomocą Grzegorza Mazonia przygotowuje koktajl proteinowy z mówiących do widzów produktów. Nawet przegląda prasę z filcową, szarą sówką, to znaczy pra- sówką.
Na początku swojego programu, obsypuje się talkiem w celach higienicznych i urządza głosowanie kto woli majonez Kielecki, a kto Winiary i stwierdza filozoficznie, jak łatwo można podzielić Polaków.
Kazia Sponge, Anna Makowska – Kowalczyk stworzyła w 2009 roku. Od kiedy narodził się z gąbki, walczy z przekonaniem, że lalki są zarezerwowane dla dzieci. Z butami wchodzi w świat dorosłych, łamie konwenanse i uczy dystansu. Jest zaczepnym gadułą i dżentelmenem.
Jego najnowszy program, w sobotę jest premierą, a w niedzielę schodzi z afisza, i tak cyklicznie przez cały sezon artystyczny 2018/2019 na scenie WTL-u będzie pojawiał się w tej dwudniowej formie – premiery i pożegnania z tytułem. Kolejny odcinek zatytułowany „ Memento mori” już w październiku. Czy Kazio to udźwignie? Wierzę, że tak, bo to inteligentny chłopiec z talentem do improwizacji. A sceniczne wsparcie Grzegorza Mazonia, muzyczne i techniczne, na pewno mu w tym pomoże.
tekst: Dorota Olearczyk
zdjęcia z „Estradowego wycierucha” i konferencji w WTL-u: Julian Olearczyk i Dorota Olearczyk