Koncerty Edukacyjne dla Młodzieży organizowane są dla uczniów szkół z województwa dolnośląskiego. Szeroki zakres tematyki koncertów, bogaty repertuar i kreatywne podejście animatorów muzycznych pozwalają uczestnikom „Koncertów Edukacyjnych” doświadczyć wielu estetycznych przeżyć wynikających z obcowania z muzyką na żywo. Spotkania dla młodzieży mają za zadanie uczyć świadomego odbioru muzyki, pokazywać twórczość różnych kultur, epok oraz przybliżać sylwetki znanych kompozytorów. Podczas koncertów muzyka przeplata się ze słowem prelegenta, który w ciekawy sposób wprowadza młodzież w świat sztuki. Spotkania mają charakter edukacyjno-wychowawczy – ich zadaniem jest nauczenie świadomego odbioru muzyki, poszerzenie znajomości literatury muzycznej, zaznajomienie z muzyką różnych kultur i epok, a także przybliżenie sylwetek znanych kompozytorów. Koncerty są dla młodych ludzi szansą na poznanie profesjonalnych artystów, którzy pragną dzielić się swoją wiedzą, entuzjazmem i pasją do muzyki, co sprawia, że młody słuchacz rozumie, docenia i szanuję pracę artysty, a także dostrzega celowość istnienia instytucji kulturalnych. Zajęcia są powiązane z takimi przedmiotami szkolnymi, jak: muzyka, historia, język polski, wiedza o kulturze.
Zajęcia dedykowane uczniom od 13 roku życia.
Spotkanie poniedziałek, 12 lutego 2019r., godz. 11.30 – Pieśń o życiu i śmierci Chopina
Pieśń o życiu i śmierci Chopina, to jedno z ostatnich dzieł wybitnego pisarza, poety i dramaturga Romana Brandstaettera. To poetycka opowieść napisana pięknym białym wierszem, która powstała z bezpośredniej inspiracji życiem i muzyką Fryderyka Chopina. Dzieło zostało wydane w 1987 roku dla uczczenia pamięci żony poety, będącej wielbicielką muzyki polskiego kompozytora. W programie znalazło się jedenaście utworów Chopina o bardzo zróżnicowanym charakterze – mazurki, preludia, etiudy, walce i polonezy. Muzykę Fryderyka Chopina usłyszymy w interpretacji Janusza Olejniczaka. W roli narratorów wystąpią aktorzy scen warszawskich.

Janusz Olejniczak
Janusz Olejniczak – artysta był najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, został także nagrodzony w Konkursie im. A. Caselli w Neapolu. Pianista koncertuje w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych, takich jak Berliner Philharmonie, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Nowym Jorku, Tonhalle w Düsseldorfie czy Concertgebouw w Amsterdamie. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie w kraju i za granicą. Był jednym z pierwszych wykonawców dzieł Chopina na instrumentach historycznych. Jego dorobek fonograficzny obejmuje ponad 40 nagrań. Artysta został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” oraz ośmiokrotnie nagrodą Fryderyk.

Halina Rowicka
Halina Rowicka – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zadebiutowała tytułową rolą w dramacie Ibsena Nora (w reż. Gustawa Holoubka) na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego, następnie została zaangażowana do Teatru Narodowego w Warszawie, w którym spędziła kilkanaście lat. Zagrała w tamtym czasie ponad 30 ról. Występowała w wielu teatrach warszawskich, w tym w Teatrze Małym, Nowym Teatrze, Teatrze Stara Prochownia, Teatrze Ochoty i Teatrze Komedia. Ma na swoim koncie liczne role filmowe i telewizyjne oraz pracę z wieloma wybitnymi reżyserami.

Krzysztof Kalczyński
Krzysztof Kalczyński – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (dyplom z reżyserii dźwięku) i krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Występował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie grał zarówno w repertuarze klasycznym (występował m.in. w roli tytułowej w Don Juanie Moliera), jak i lżejszym (m.in. Jack Worthing w wodewilu Mój brat niepoprawny według Oskara Wilde’a). Wieloma interesującymi rolami zaowocowała także jego praca w Teatrze Klasycznym, Teatrze Studio i Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Teatrze Nowym w Poznaniu. Wystąpił ponadto w roli tytułowej w spektaklu telewizyjnym Cnota uciśniona czyli przygody Józefa Andrewsa w reżyserii Kazimierza Brauna. Był laureatem nagrody publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Jednego Aktora w Toruniu. Dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w argentyńskiej Cordobie.
Wykonawcy:
- Janusz Olejniczak – fortepian
- Halina Rowicka – narracja
- Krzysztof Kalczyński – narracja, scenariusz i reżyseria
Program:
- Chopin – mazurki, etiudy, preludia, polonezy, nokturny
- Brandstaetter Pieśń o życiu i śmierci Chopina
Spotkanie poniedziałek, 29.04.2019r., godz. 11.20 – Koncerty Edukacyjne dla Młodzieży | Szalone lata 20., 30.
Podczas koncertu pragniemy zabrać młodzież w czasy dwudziestolecia międzywojennego, czyli okres obejmujący lata pomiędzy zakończeniem pierwszej, a wybuchem drugiej wojny światowej. Był to czas intensywnych zmian, rewolucji i postępu cywilizacyjnego.
Lata 20. to okres ekstrawaganckiej konsumpcji oraz nowych form rozrywki, za sprawą której uległ zmianie styl życia, które nabrało tempa. Nic więc dziwnego, że czas ten nazwano „szalonymi latami”. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie na parkietach ogromną popularność zdobywały żywiołowe rytmy dixielandowe. Niektórych porywały one do tańca, ale innych oburzały ze względu na zbyt dużą swobodę w tanecznych krokach i figurach. Zapraszamy na koncert, podczas którego muzyką i tańcem wprowadzimy słuchaczy w atmosferę lat 20. i 30.
Wykonawcy:
- Zespół Dixie Tiger’s Band
- Tancerze Wrocławskiej Akademii Baletu P&A Ivanov
- Kalina Rosińska – prowadzenie koncertu
Program:
- Szalone lata 20., 30.
Bilety:
Rezerwacje można składać wyłącznie mailowo na adres [email protected]. Rezerwacje będą tworzone według kolejności otrzymania e-maila od 11 czerwca 2018r.
Koncert trwa około 60 minut.
Data:
wtorek, 12.02.2019 - poniedziałek, 29.04.2019
Godzina 11:30
Wykonawca / Organizator:
NFM
Lokalizacja:
Narodowe Forum Muzyki
pl. Wolności 1
50-071 Wrocław
Bilety:
Bilet (uczeń) - 15 PLN
Bilet (opiekun) - 5 PLN