W ofercie Wydawnictwa Czarna Owca pojawiła się nowość z kategorii – literatura faktu. O mieście jako największym wynalazku ludzkości, kolorowej, hipnotyzującej mozaice i ponurym obrazie ludzkiej natury przeczytamy w „Metropolis”.
W ciągu tysiącleci istnienia ludzkości nic nie ukształtowało nas głębiej niż miasta. Od początku swego istnienia były katalizatorem ludzkiego rozwoju, prowadząc do powstania nowych zawodów, form sztuki, kultu oraz handlu, a w konsekwencji cywilizacji.

„Metropolis. Największy wynalazek ludzkości” Ben Wilson, Wydawnictwo Czarna Owca
„Miasta zawsze miały w sobie coś morderczego” – pisze Ben Wilson we wstępie. Metropolia to tony fekaliów, zmysłowe rzymskie łaźnie, przecinające się szlaki handlowe, wojenne traumy… Miasto zmienia strukturę mózgu. W Biblii raj jest ogrodem, miasto rodzi się z grzechu i buntu. Babilon dźwiga złą reputację.
Wciągające i przepełnione pasjonującymi szczegółami „Metropolis” to historia ludzkiej cywilizacji, która jest historią miast.
Miasta trzeba doświadczać zmysłami – patrzeć, wąchać, dotykać, spacerować, czytać, korzystać z wyobraźni- pozwala to pojąć ich totalny charakter. W dziejach ludzkości życie w mieście zawsze koncentrowało się wokół doznań zmysłowych- jedzenia, picia, seksu, zakupów, plotek i zabawy. Te formy aktywności, tworzące teatr życia w mieście, stanowią główny temat „Metropolis”.

„Metropolis. Największy wynalazek ludzkości” Ben Wilson, Wydawnictwo Czarna Owca
Autor prowadzi czytelnika przez wieki pokazując stworzone dzięki miastom innowacje, postępujące przemiany społeczne i niezmierzone przejawy ludzkiej energii. Odkrywa między innymi tajniki narodzin miast, jak Uruk czy Babilon, zabiera w podróż po ateńskiej agorze, kreśli barwny obraz handlu w XIX-wiecznym Bagdadzie, wielkich finansów omawianych w londyńskich kawiarniach czy domowych wygód w sercu Amsterdamu. Prowadzi przez kolorową paryską belle époque i pochyla się nad zniszczoną i odbudowaną Warszawą, a także zastanawia się, jak nowojorskie drapacze chmur zainspirowały utopijne wizje społeczeństwa. Porusza również problemy XXI wieku; dzielnic nędzy czy zrównoważonego rozwoju tkanki miasta w obliczu kryzysu klimatycznego.
Ben Wilson – absolwent historii na uniwersytecie w Cambridge. Jest autorem kilku nagradzanych książek. Zajmował się konsultacją programów historycznych oraz występował w radiu i telewizji w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Pisał między innymi dla The Spectator, The Literary Review i The Guardian Online.
oprac.do
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarna Owca.