Wrocławska oficyna z Włodkowica Via Nova oddała w ręce czytelników wybór fotografii ponad 50. miast dolnośląskich wykonanych przez Stanisława Klimka zestawionych ze zdjęciami lotniczymi sprzed II wojny światowej. Te drugie pochodzą ze ze zbiorów Instytutu Herdera w Marburgu, współwydawcy albumu. Autorzy publikacji: Rafał Eysymontt (tekst), Stanisław Klimek (fotografie współczesne), Sławomir Brzezicki (podpisy do fotografii) na 160 stronach umieścili 150 fotografii zrobionych podczas lotów samolotem, śmigłowcem i przy pomocy dronu.
Wybrane historyczne fotografie z kolekcji Hansa – Luftbild dla 55 miast zostały zestawione z aktualnymi zdjęciami wykonanymi przez Stanisława Klimka. Ujęcia charakterystycznych dla regionu miejscowości interpretowane są przez Rafała Eysymontta, znawcę rozwoju urbanistycznego Śląska, w rzeczowych opisach poświęconych genezie miast oraz w podpisach do zdjęć przygotowanych przez historyka sztuki Sławomira Brzezickiego znajdujemy dopełnienie najnowszej publikacji wydawnictwa z Włodkowica.
Moją szczególną uwagę skupiły zdjęcia Wrocławia. Poszukiwanie zmian, elementów zabudowy miejskiej które były, a już nie ma i tych, które są , a wcześniej ich nie było, okazuje się świetną zabawą na spostrzegawczość i równie dobrze sprawdza się w gronie młodszych jak i starszych czytelników.
W albumie oprócz zdjęć znajdziemy krótkie opisy miast Dolnego Śląska umieszczonych w kolejności alfabetycznej od Bolesławca zaczynając, a na Żmigrodzie kończąc. Autorzy z rzetelnością faktograficzną prowadzą nas przez kolejne miejsca i umieszczają mapkę dla lepszej orientacji w przestrzeni. Lista przypisów zachęca nas do sięgnięcia po kolejne publikacje. Jednak największą wartością albumu są oczywiście zdjęcia. To one umożliwiają spojrzenie na ziemię z lotu ptaka.
Publikacji towarzyszą dwie wystawy, na które możemy wejść bez kupowania biletu. Pierwsza – na Rynku trwająca do połowy maja, druga – przygotowana we współpracy z Muzeum Miejskim Wrocławia, prezentowana jest w Ratuszu do końca czerwca.
oprac. Dorota Olearczyk