Kiedy w 2001 roku Krystyna Meissner organizowała pierwszą edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław, jej celem było doprowadzenie do spotkania artystów teatru z Zachodu i ze Wschodu, konfrontacja języków, stylów, estetyk i tematów, które wyznaczały trendy w teatrze ciągle jeszcze podzielonej Europy. Zasada Festiwalu od początku była bardzo prosta: każdy dzień Dialogu to dwa dialogujące ze sobą spektakle, które łączy temat, estetyka, kierunek inscenizacyjnych eksperymentów etc.
Początkowo pary te składały się z jednego spektaklu polskiego i jednego zagranicznego, z czasem kwestia „pochodzenia” straciła na znaczeniu na rzecz tematów i problemów poruszanych w spektaklach. Z miejsca konfrontacji teatrów z różnych części Europy i świata Dialog przekształcił się w miejsce, gdzie opowiada się o najważniejszych problemach współczesności z perspektywy artystów pochodzących z różnych kultur i różnych tradycji teatralnych.
W ciągu wszystkich tych lat festiwal ewoluował na wielu płaszczyznach, ale nie zmienia to faktu, że jubileusz zobowiązuje.
Program:
- 11.10.2021, godz. 20:00 – Piekarnia [KUP BILET]
3Siostry – spektakl
.
Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa, nie tęsknią już za Moskwą – tęsknią za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku… można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru realizuje swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa 3SIOSTRY to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością? (…)
. - 12.10.2021, godz. 19:00 – Kino Nowe Horyzonty [KUP BILET]
Kto zabił mego ojca – czas trwania
].
Ivo van Hove adaptuje na potrzeby sceny powieść Kto zabił mojego ojca autorstwa sensacyjnego Édouarda Louisa. Van Hove przekształca tę szczerą do bólu książkę w monolog, specjalnie dla Hansa Kestinga.„To przejmująca opowieść o ojcu, który w wieku pięćdziesięciu lat jest się fizycznym i mentalnym wrakiem, po latach wyczerpującej pracy w przemyśle ciężkim na północy Francji. To jednocześnie pełen wściekłości akt oskarżenia pod adresem elit politycznych, jak i wyznanie miłości syna wobec ojca. Édouard Louis opisuje również jak on sam, jako młody homoseksualista, był w swojej robotniczej rodzinie poddany ostracyzmowi. Z tego bezwstydnego, błyskotliwego tekstu stworzę monolog dla Hansa Kestinga”. – Ivo van Hove
.
-
12.10.2021, godz. 20:00 – Piekarnia [KUP BILET]
3Siostry – spektakl
. - 13.10.2021, godz. 19:00 – Kino Nowe Horyzonty [KUP BILET]
Kto zabił mego ojca – czas trwania 1’25 (live screen nagranie)
. - 13.10.2021, godz. 19:00 – Teatr Współczesny [KUP BILET]
Synowie Suki | spektakl
.
Powieść S. Šaltenisa jako dzieło narodowej dramaturgii jest bardzo aktualna dzisiaj, gdy Litwa odzyskała niepodległość i weszła w obchody jej stulecia. Powieść ta przenosi nas w czasy Donelaitisa, które są historycznie i geograficznie powiązane z regionem Kłajpedy.Powieść zawiera w sobie wiele warstw: fragmenty historii Litwy – kolonizacja niemiecka, wojny z Rosjanami, wpływy polskie, pierwsi oświeceniowcy: Kristijonas Donelaitis, Martynas Mažvydas i Antanas Strazdas, którzy byli edukatorami i pastorami ciemnego ludu; opowieści, baśnie, zabobony, zaklęcia i czary; echa z jeszcze odleglejszej przeszłości – społeczności matriarchalnych – mity; postulaty z Pisma Świętego.Malarz i pisarz Leonardas Gutauskas tak opisał powieść Šaltenisa: Synowie suki to okrutny cud, utkany ze złotego światła i czarnych nici podziemi… To książka, jakiej literatura litewska jeszcze nie widziała.
.
- 14.10.2021, godz. 18:00 – Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA [KUP BILET]
Odyseja Historia dla Hollywoodu
. - 14.2021, godz. 19:00 – Teatr Współczesny [KUP BILET]
Synowie Suki | spektakl
. - 15.10.2021, godz. 18:00 – Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA [KUP BILET]
Odyseja Historia dla Hollywoodu
.
Wędrówka od Homera i jego bohatera Odysa do Hanny Krall i jej bohaterki Izoldy, Żydówki, która przez całą wojnę dokonywała czynów godnych Odysowych zmagań, aby uratować męża. Dwie wielkie awantury: jedna związana z pierwszą wojną ludzkości, czyli zdobyciem Troi i druga, będąca rezultatem drugiej ze światowych wojen. I my dzisiaj, co mamy z tym wszystkim wspólnego? Dokąd chcielibyśmy powrócić? Jak wygląda nasz Hades? Gdzie są bogowie? Gdzie Pallas Atena, która tak bardzo zabiegała o powodzenie Odysa? A Matka Boska, która ochraniała Izoldę? Czy bogowie także stracili wiarę w możliwość powrotu, a znając przyszłość, widzą, że świat wkroczył w rejony nieodwracalnego? Wszyscy żyjemy w lęku i osamotnieni nie umiemy nic z nim zrobić. Oswajamy go przez lekceważenie.Homer opiewał czyny Odysa, przytaczając pieśni wędrownych aojdów. Dzieje Izoldy, które jej zdaniem stanowią znakomitą kanwę dla hollywoodzkiego filmu, doczekały się książki Hanny Krall Król kier znów na wylocie. A co z pamięcią o nas? Czy warto komuś zaprzątać tym głowę?
.
. - 15.10.2021, godz. 18:00 – Piekarnia [KUP BILET]
Bachantki. Preludium do oczyszczania
. - 15.10.2021, godz. 18:00 – Teatr Polski [KUP BILET]
Austerlitz
. - 15.10.2021, godz. 21:00 – Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA [KUP BILET]
Płacz. Iluzje (Morze bez 4
. - 16.10.2021, godz. 16:00 – Teatr Polski [KUP BILET]
Austerlitz
.
Wydarzenia przedstawione w Austerlitz obejmują sześćdziesiąt lat – od roku 1939 do końca XX wieku. Gdy narracja się rozpoczyna, wszystkie już się dokonały. Sebald opisuje przypadkowe spotkania narratora i samotnego wędrowca Austerlitza, które mają miejsce w różnych miastach europejskich w przeciągu niemal trzech ostatnich dekad dwudziestego wieku. Gdy Austerlitz miał pięć lat, matka wysłała go pociągiem życia z Pragi do Londynu, tuż przed tym, jak została deportowana do obozu koncentracyjnego w Terezinie. Jego ojciec zniknął bez śladu. Austerlitz otrzymał nowe nazwisko i został adoptowany w Walii, następnie studiował w Oksfordzie, a później zamieszkał w Londynie, gdzie pracował jako badacz architektury dziewiętnastowiecznej. Żył pozbawiony wspomnień z wczesnego dzieciństwa, aż pewnego dnia nagle wszystkie do niego powróciły, na stacji kolejowej w Liverpoolu, dokąd przyjechał pociągiem życia. Rozpoczął wówczas poszukiwania domu rodzinnego i rodziców. Jednak powrót Austerlitza do Pragi jeszcze nasilił jego poczucie odrzucenia, a sens życia odnalazł dopiero, poszukując śladów swoich rodziców.
.
Data:
poniedziałek, 11.10.2021 - sobota, 16.10.2021
Godzina 19:00
Wykonawca / Organizator:
Dialog Festival
Lokalizacja:
Wrocławski Teatr Współczesny
ul. Rzeźnicza 12
50-132 Wrocław
Centrum Sztuk Performatywnych | Piekarnia / Przestrzeń 66P
ul. Księcia Witolda 62–70
53-110
Wrocław
Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wlk. 19a-21
50-077
Wrocław
CeTA – Centrum Technologii Audiowizualnych
ul. Wystawowa 1
51-618
Wrocław
Teatr Polski | Scena J. Grzegorzewskiego
ul. G. Zapolskiej 3
50-032
Wrocław
Bilety:
Bilety od - 40 PLN