Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej będzie promował wartościową literaturę i jej twórców. Zaplanowane są interaktywne spotkania z literatami, warsztaty z artystami, happeningi, wystawy, gry i konkursy literackie. Niby wszystko jak zwykle jednak działania skierowane są do dzieci głównie w kontekście rodziny, jako miejsca, w którym wykształcane i utrwalane są nawyki czytelnicze. Rodzina to system wartości, pamięć o korzeniach i historii. Wspólne, aktywizujące działania wokół książek mają wspierać rodziców i dziadków w ich rolach, wzmacniając więzi międzypokoleniowe i stanowiąc opozycję dla szybko postępujących zmian technologicznych i społecznych alienacji generacyjnych. Festiwal ma być sposobem na spędzenie czasu z książką i ze sobą nawzajem inspirująco, literacko i rodzinnie.
Program Festiwal Literatury Dziecięcej we Wrocławiu.
Wszystkie wydarzenia po uprzedniej mailowej rezerwacji są bezpłatne.
piątek, 14 czerwca 2019r.
- 14 czerwca 2019 10:30 – 11:30 – Spotkanie z Tomaszem Jastrunem, autorem książek „Antoś i jeszcze ktoś” oraz „Antek i przyjaciele”
Jeśli uważacie, że w Waszej szkole czasem zdarzają się rzeczy niezwykłe, przeczytajcie przygody Antka i jego przyjaciół! Tam zdarzyć się może dosłownie wszystko.
Podczas spotkania mamy zamiar zapytać autora, skąd czerpał inspiracje; czyżby bywał w szkole niezbyt grzecznym chłopcem?
Wiek: 7 – 10
Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 14 czerwca 2019 12:00 – 13:00
Spotkanie z Katarzyną Ryrych, autorką takich książek jak „Bombka babci Zilbersztajn” oraz „Król”
Autorka traktuje swoich czytelników bardzo serio. To nie są książki dla małych dzieci. Pisze o życiu, czasami o trudnych sprawach, bo z takimi też czasami trzeba się mierzyć.
Jak sama pisze: „Ludzie są tacy, jacy są (…) Czasami jest jakiś niefart. Życie robi kawał i nic nie jest takie, jak było. Chodzi o to, żeby się jakoś pozbierać. Jedni wiedzą jak, inni nie”.
Spotkanie dla grup szkolnych.
Wiek: 10+
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 14 czerwca 2019 18:00 – 20:00
Wernisaż wystawy „Kto Ty jesteś?” i „Męskie Czytanie” z dyrektorem Muzeum Pana Tadeusza – Marcinem Hamkało.
Zapraszamy na wernisaż wystawy „Kto Ty jesteś?”.
W 2018 roku obchodziliśmy stulecie niepodległości w Polsce. Chcąc upamiętnić to ważne historyczne wydarzenie postanowiliśmy stworzyć wystawę skierowaną do najmłodszej publiczności – do dzieci, ale także ich rodziców i opiekunów. Wystawa „Kto ty jesteś? Polak mały!” odpowiada na pytania czym jest Polska, Ojczyzna, niepodległość, patriotyzm, życie w wolnym kraju, tożsamość narodowa, dziedzictwo, możliwość przekazywania i pielęgnacji tradycji rodzimych.
Wernisaż rozpoczniemy spotkaniem z cyklu „Męskie czytanie” z gościem specjalnym – dyrektorem Muzeum Pana Tadeusza – Marcinem Hamkało.
Później zapraszamy na warsztaty plastyczne towarzyszące wystawie.
Wiek: bez ograniczeń
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
sobota, 15 czerwca 2019r.
- 15 czerwca 2019 10:30 – 11:30
Warsztaty z Marianną Sztymą, ilustratorką oraz autorką „Zajączki”
Pani Marianna na warsztat tym razem bierze emocje i choć z nimi nie jest łatwo, wszyscy z warsztatów na pewno wyjdą uśmiechnięci.
Wiek: 3-6
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 15 czerwca 2019 12:00 – 13:00
Spotkanie z Natalią Usenko
„Palec pod budkę, bo za minutkę budka się zamyka i nie ma kluczyka”.
Lubicie wyliczanki? My bardzo. A wiecie, kto zna ich najwięcej? Natalia Usenko. To ona jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie wyliczanek. Jej mama Danuta Wawiłow, znana starszym uczestnikom spotkania była poetką i również tworzyła rymowane wierszyki dla dzieci.
Wiek: 5-6
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 15 czerwca 2019 14:00 – 15:00
„Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!” spotkanie z Gosią Herbą
Dzieci mają swoje dziecięce, ale wcale nie mniej poważne problemy. Jednym z nich jest to, że trzeba iść spać, wtedy gdy tak zdecydują dorośli, a potem wyjść na przeciw snom…
Sny czasami bywają odrobinę straszne, ale nie na Festiwalu. Tu przybierają najrozmaitsze przezabawne kształty w ślad za nieco onirycznymi postaciami tworzonymi przez Gosię Herbę do „Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!”. Na spotkaniu posłuchamy kołysanek, utulimy się w miękkich fotelach i będziemy zadawać pani Gosi najtrudniejsze zadania, a ona będzie próbowała malować nasze sny. Czy chcielibyście mieć na własność portret swojego snu? Takiego dobrego oczywiście!
Wiek: 3-6
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 15 czerwca 2019 10:00 – 11:00
Spotkanie z Wojciechem Cesarzem, autorem serii książek „Pamiętnik grzecznego psa”
Zastanawialiście się kiedyś, co myśli Wasz pies? Zdziwilibyście się bardzo.
Wojciech Cesarz od lat pisze książki, które w niezwykle zabawny sposób pokazują psiejską perspektywę! Jeśli jesteście jej ciekawi, przyjdźcie koniecznie.
Wiek: 7-10
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 15 czerwca 2019 12:00 – 13:00
Warsztaty z Joanną Rusinek – Portret pamięciowy przodka
Artystka ilustrowała wiele książek, my jednak pragniemy przybliżyć Wam dwie: „Wierszyki domowe” oraz „Wierszyki rodzinne„, obydwie napisane przez Michała Rusinka, brata artystki.
Jak sportretować członków rodziny? Jak stworzyć portret pamięciowy przodka? A jak stworzyć portret rodzinnej pamiątki, zwłaszcza gdy jest bardzo zabawna?
Wiek: 7-10
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 15 czerwca 2019 14:00 – 15:00
Spotkanie z Agatą Widzowską, autorką serii książek „Psierociniec”
Kolejne spotkanie dla wielbicieli czworonogów. Książki Agaty Widzowskiej pokazują nie tylko przygody gromadki przesympatycznych psów (i kotów), ale też problemy i wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć. Na szczęście zawsze wszystko dobrze się kończy.
Wiek: 7-10
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 15 czerwca 2019 12:00 – 13:00
Spotkanie z Andrzejem Fedorowiczem, autorem książki „Podróżnicy”
Nowa książka wydawnictwa Dwie Siostry „Podróżnicy” jest hitem, choć dopiero wyszła z drukarni.
W nieznane i dookoła świata. Na najwyższe szczyty i niedostępne bieguny. Przez bezkresne oceany i bezludne pustkowia. Polacy od wieków podróżują po lądach i morzach, zapuszczając się w najdalsze zakątki naszej planety.
Autor opowie podczas spotkania historie słynnych polskich podróżników i ich niesamowitych wypraw. Wśród bohaterów książki są zesłańcy i piraci, badacze i awanturnicy, sportowcy i dziennikarze. Od średniowiecznego mnicha Benedykta Polaka, przez legendarnego Maurycego Beniowskiego, Leonida Teligę, Tony’ego Halika i Jerzego Kukuczkę, aż po Marka Kamińskiego i Aleksandra Dobę.
Kto został królem Madagaskaru, a kto odkrył źródło Amazonki? Jak przejechać Afrykę na rowerze i jak w jednym roku stanąć na dwóch biegunach Ziemi? Czy można okrążyć świat samochodem i przepłynąć Atlantyk… kajakiem?
Wiek: 10-12
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 15 czerwca 2019 14:00 – 15:00
Spotkanie z Martą Kisiel, autorką książki „Małe licho i tajemnica Niebożątka”
Pani Marta od zawsze jest zafascynowana literaturą fantasy, a dzięki jej twórczości dla dorosłych wielbicieli tego nurtu wciąż przybywa. Od niedawna pisze także dla dzieci i to znakomicie. Niech to spotkanie połączy dorosłych fanów tego gatunku i tych mniejszych, którzy dopiero wnikają w ów niezwykły świat.
Wiek: 10-12
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 15 czerwca 2019 18:00 – 20:00
„Męskie Czytanie” z kapitanem Januszem Zbierajewskim
W cyklu „Męskie Czytanie” poznajemy autorytety – panów, którzy mają pasję i podziwu godne osiągnięcia. Tym razem z dziećmi spotka się kpt. Janusz Zbierajewski.
Patent kapitański zdobył w 1975 roku. Od pół wieku pływa po morzach i oceanach. Jest jedną z najbardziej popularnych, rozpoznawalnych i cenionych postaci w polskim środowisku żeglarskim. To wielki żeglarz, ale także uznany nauczyciel i publicysta. Prowadzi rejsy w projekcie „Zobaczyć morze” – na „Zawiszy Czarnym” połowę załogi stanowią wówczas osoby niewidome lub słabo widzące.
Gdzie? Wybór jest oczywisty! Hydropolis to centrum edukacyjne na najwyższym poziomie, które powinien choć raz odwiedzić każdy! Zachęca nie tylko do pogłębiania wiedzy, ale do fascynującego odkrywania świata!
Wszyscy uczestnicy spotkania od godz. 18:00 będą mogli za darmo zwiedzić Hydropolis – po zwiedzaniu, zapraszamy na Męskie Czytanie!
Wiek: 7-12
Miejsce: Hydropolis
niedziela, 16 czerwca 2019r.
- 16 czerwca 2019 10:00 – 11:00
Warsztat artystyczny na podstawie „Małego atlasu ptaków” Ewy i Pawła Pawlaków
Czy widzieliście już ten atlas? Jeśli nie, zobaczcie koniecznie! To mistrzowska publikacja. Autorzy inspirują dzieci do zachwytu przyrodą poprzez zachwyt sztuką.
W czasie warsztatów wykonamy z dziećmi ptaki na patykach podobne do tego poniżej, ale liczymy na to, że dzięki wyobraźni najmłodszych powstaną zupełnie dotąd nieznane gatunki!
Zachęcamy dorosłych nie tylko do włączenia się w czynną pracę warsztatową, ale również do uzupełnienia warsztatów spacerem do parku, by obserwować żywe ptaki. Tak rzadko mamy na to czas.
Wiek: 3-6
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 16 czerwca 2019 12:00 – 13:30
Miasto z papieru – warsztaty dla dzieci z Taro Miura
Taro Miura jest w szczególny sposób zainteresowany tematem miasta. W jednej ze swoich książek uwiecznił Tokio (miejsce w którym mieszka i pracuje), ale zagadnienie eksploruje również od kilku lat w ramach swojego projektu. Warsztaty Miasto z papieru prowadził m.in. w Japonii, Hiszpanii i we Włoszech.
Miasta, w których mieszkamy, otaczają nas ulicami, parkami, zabytkami, charakterystycznymi obiektami, towarzyszą nam własną historią i niepowtarzalnym klimatem. W naszych miastach zawsze są rzeczy, które lubimy, a także te, które nam przeszkadzają i czynią życie trudniejszym.
Podczas warsztatów Miasto z papieru powstanie plan papierowego miasta, które będzie nie tylko odwzorowaniem prawdziwego miejsca, ale również próbą konfrontacji z tym, co trudne lub wymagające zmiany.
W celu stworzenia razem idealnego miasta zapraszamy na warsztaty z Taro Miurą dzieci w wieku od 5 lat w towarzystwie dorosłych. Warsztaty będą polegały na tworzeniu kolorowych wycinanek przedstawiających budynki, mosty, drogi, rośliny, zwierzęta i ludzi.
Wiek: 5-8
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 16 czerwca 2019 14:00 – 15:30
Starusieńkie wnuczki i młodziusieńkie babunie – rodzinne warsztaty literacko-plastyczne
Dla Rodziców, Dziadków i Babci międzypokoleniowy warsztat, podczas którego przeczytamy fragmenty książek Piaskowy Wilk oraz Tańcz, Córko Księżyca! Wydawnictwa Zakamarki.
Porozmawiamy o tym, że w każdej babci i każdym dziadku ukryte są historie o wspaniałych dziewczynkach i dzielnych chłopcach albo na odwrót. Pobawimy się w proste zabawy sprzed lat, a także każda rodzina stworzy swój rodzinny talizman inspirowany afrykańskimi wzorami.
Wiek: 4-8
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 16 czerwca 2019 12:00 – 13:00
Spotkanie z Rafałem Witkiem, autorem m.in. książki „Klub latających ciotek”
Musimy Wam zdradzić tajemnicę autora. Nie znosi nudnych książek, dla niego między okładkami musi aż kipieć. Dozwolone są loty w kosmos, nieprawdopodobnie niebezpieczne wyprawy, a to wszystko jeszcze musi być doprawione solidną odrobiną humoru. Co Wy na to? Brzmi nieźle?
Wiek: 7-10
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 16 czerwca 2019 14:00 – 15:30
Warsztaty „Rodzinne portrety” z Tomaszem Brodą
Portrety Tomka Brody to esencja kreatywności. W trakcie warsztatów dzieci poznają zasady tworzenia kolażu w praktyce. Portret ulubionego członka rodziny stworzony z gąbek, z pozoru bezużytecznych kawałków tkanin i kartonów, stanie się cenną rodzinną pamiątką i być może znajdzie honorowe miejsce na Waszej ścianie. Uwaga, to wciąga, więc nie zorientujecie się nawet, gdy na Waszych ścianach zagości galeria portretów całej rodzinki!
Wiek: 7-10
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 16 czerwca 2019 16:00 – 17:00
Spotkanie z Ewą Kozyrą-Pawlak i Pawłem Pawlakiem, autorami „Małego atlasu ptaków”
Artyści zdradzą tajemnice swojej pracy. Pokażą, jak tworzyli „Mały atlas ptaków” oraz opowiedzą o swoich nowych książkach.
Wiek: 7-10
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 16 czerwca 2019 10:00 – 11:30
Spotkanie z Karoliną Grabarczyk i Niką Jaworowską, autorkami książki „I ty możesz zmienić świat”
Rodzice i nauczyciele często stawiają dzieciom za wzór osoby, które dokonały czegoś wielkiego. Ale czasem trudno jest wzorować się na kimś, kto jest dużo starszy! Książka przedstawia historie 42 bohaterów, którzy – jeszcze będąc dziećmi – sprawili, że świat stał się lepszy. Niektórzy mieli bezpieczne domy i szczęśliwe rodziny, inni żyli w trudnych warunkach – w ubóstwie, podczas wojny, lub byli ciężko chorzy. Wśród opisanych dzieci znajdziemy m.in. Anne Frank, Jana Melę czy Malalę Yousafzai. Wszyscy pokazali, że mimo przeciwności warto walczyć o swoje prawa i pomagać innym.
Dzięki tym historiom młodzi czytelnicy poczują, jak wielką dysponują mocą i nabiorą odwagi, by ulepszać codzienność, walczyć o sprawiedliwość, inspirować do działania, po prostu… ratować świat!
Wiek: 9-12
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 16 czerwca 2019 12:00 – 13:00
Magiczne dżemy i kwiatowe SMSy Neli – Spotkanie z Agnieszką Tyszką
W nastoletnim życiu Neli nie brakuje problemów – rodzinnych, szkolnych, uczuciowych…
Czy to możliwe, by młoda bohaterka znalazła niespodziewane wsparcie u przypadkowo napotkanej staruszki? I to w dodatku dzięki jej smakowitym dżemom, które przechowuje w swojej tajemniczej spiżarni?
Dowiemy się tego na spotkaniu, a przy okazji poćwiczymy też pisanie KWIATOWYCH ESEMESÓW.
Spotkanie z Agnieszką Tyszką, wokół cyklu o Neli Solińskiej „M jak dżeM”, „Kawa dla kota” i „Miłość bez konserwantów”.
Wiek: 10+
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
- 16 czerwca 2019 13:30 – 14:30
Spotkanie Marianną Oklejak, dookoła książki „No to gramy!”
Nic tak nie łączy pokoleń jak muzyka. „No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk” to prawdziwy sprawdzian międzypokoleniowy. Czy rzeczywiście jest tak, że starsze pokolenie to muzyczni nudziarze? A może dają czadu jak nikt inny. Rozmowa z autorką picturebooka o muzycznych fascynacjach i tradycjach.
Wiek: 11+
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza
Festiwal obejmie swoim działaniem Warszawę, Radom, Wrocław, Opole, Gdynię, Sopot, Lublin, Zamość, Katowice i Dąbrowę Górniczą.
Miasta nie przypadkowo zostały połączone w pary. Idea miast partnerskich to kolejne innowacyjne rozwiązanie fundacji, która po raz kolejny przekonuje, że łącząc siły można więcej. To także odpowiedź na potrzeby seniorów, którzy chętnie skorzystają z wydarzeń lokalnych, by dojechać z wnukami do największych miast zwyczajnie brak im siły.
Rezerwacje przyjmowane są od 15 maja b. pod adresem [email protected]
!!UWAGA!! W tytule wiadomości prosimy o podanie nazwy miasta, a w treści nazwy wydarzenia, na które chcą się Państwo zapisać.
Aby dokonać rezerwacji indywidualnej niezbędne jest podanie następujących danych:
miasto, data oraz nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować,
imię, nazwisko oraz wiek dziecka/dzieci,
imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna. (ze względu na międzypokoleniowy charakter wydarzenia przygotowaliśmy niespodzianki, napiszcie nam czy z dzieckiem przybędzie rodzic/ rodzice czy dziadkowie a może przyjdziecie całą rodziną.)
Data:
piątek, 14.06.2019 - niedziela, 16.06.2019
Godzina 12:00
Wykonawca / Organizator:
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej
Lokalizacja:
Muzeum Pana Tadeusza Wrocław
Rynek 6
50-106 Wrocław
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN