Mikołaj Zalasiński, jeden z najsłynniejszych polskich barytonów, wcieli się w rolę bezwzględnego dyktatora Nabuchodonozora w uwielbianej przez publiczność operze Nabucco Giuseppe Verdiego. Spektakle pojawią się na deskach Opery Wrocławskiej 10,11, 12 i 18 września.
Nadchodzące spektakle Nabucco są przeniesieniem superwidowiska z maja 2018 roku w reżyserii Krystiana Lady. Jego adaptacji scenicznej dokonał reżyser młodego pokolenia – Cezary Iber.
To wielki powrót dzieła Giuseppe Verdiego do repertuaru Opery Wrocławskiej – w czasie pandemii widzowie mieli okazję oglądać Nabucco w wersji online – tym razem jednak widzów i artystów nie będzie dzielić szkło ekranu.
Kilka miesięcy temu ze spektaklem „Nabucco” gościliśmy w Państwa w domach. Było to wydarzenie wyjątkowe za sprawą wykorzystanych w nim nowinek technologicznych, w tym czołówka kręcona z drona , które przybliżały Państwu zakulisową pracę w Operze. Jednak nawet najlepsza technologia nie zastąpi kontaktu na żywo – mówi dyrektor Opery Wrocławskiej, Halina Ołdakowska.
Wspólne obcowanie ze sztuką Verdiego w tym roku nabiera wyjątkowego znaczenia, ponieważ zarówno obecna siedziba Opery Wrocławskiej, jak i Nabucco obchodzą swoje 180. urodziny! Rówieśnicy świętować będą m.in. przy jednym z najsłynniejszych dzieł w historii muzyki operowej – Va, pensiero. Solistów, chór i orkiestrę poprowadzi Maestro Bassem Akiki, Dyrektor Muzyczny Opery Wrocławskiej.
Nabucco Opery Wrocławskiej zobaczymy w dwóch obsadach – w pierwszej z nich w tytułową postać wcieli się Mikołaj Zalasiński, a w drugiej – Krzysztof Szumański, który na deskach Opery Wrocławskiej debiutuje w tej roli. Jako Ismaele wystąpią Łukasz Załęski oraz Aleksander Zuchowicz, jako Zaccaria – Grzegorz Szostak i Volodymyr Pankiv. Partię Abigaille zaśpiewają Karina Skrzeszewska i Anna Lichorowicz-Erdei, a Fenenę – Katarzyna Haras i Aleksandra Opała.
Artyści wystąpią na tle wyjątkowej scenografii, której najbardziej charakterystycznym elementem jest ogromnych rozmiarów głowa o dwóch twarzach, obrazująca z jednej strony tytułową postać dyktatora Nabuchodonozora, a z drugiej strony jego córkę – Abigaille. Kostiumy do spektaklu stworzyła Natalia Kitamikado, która również współpracowała z Operą Wrocławską jako scenografka i odpowiadała za wizualną stronę opery dla dzieci Najdzielniejszy z rycerzy Krzysztofa Pendereckiego w 2018 roku.
Treść libretta Nabucco stworzył Temistocle Solera – dzieje niewoli babilońskiej opowiedziane są przez pryzmat poruszającej historii miłosnej, a wydarzenia wojenne są jedynie dla niej tłem. Reżyser Cezary Iber uwypuklił jednak motyw korumpującej żądzy władzy oraz klęski jej pragnących, przekładając dziewiętnastowieczne dzieło na współczesny język teatru.
Relacja z 2018:
Data:
piątek, 10.09.2021 - sobota, 18.09.2021
Godzina 19:00
Wykonawca / Organizator:
Opera Wrocławska
Lokalizacja:
Opera Wrocławska
ul. Świdnicka 35
50-066 Wrocław
Bilety:
bilet od - 40 PLN
bilet do - 140 PLN