Oprócz Warszawy, Wrocławia i Gdyni filmy będzie można obejrzeć jeszcze w Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy.: pomiędzy 10 i 19 maja we wrocławskim DCFie, praktycznie przez całe dnie odbywać się będą projekcje wielu wybitnych twórców z całego świata.
Z okazji otwarcia 16 edycji Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity zaprezentowany został w piątek dokument Kim Longinotto pt. „Ustrzelić Mafię”. Dokument opisuje losy pierwszej włoskiej fotoreporterki-legendy, Letizii Battaglii, która w latach 70tych dokumentowała brutalne morderstwa wymierzane z rąk sycylijskiej mafii. Fotografie Battaglii, zapisy wieloletnich poczynań Cosa Nostra, są brutalne, mocne i trudne, podobnie jak życie zmęczonych i przerażonych mieszkańców Palermo. Główna bohaterka opisuje lata swojej aktywności fotoreporterskiej zdjęciami, które wystarczą za 1000 słów opowieści.
Najprawdopodobniej dla równowagi, dramatyczne losy mieszkańców Sycylii, wymieszane są z intymnym obrazem prywatnego życia, opowiedzianym w typowym dla bohaterki ironiczno-humorystycznym tonie.
Film ogląda się z niezwykłą uwagą i zaangażowaniem. Jest to nie tylko zasługa niesamowitych, często bardzo krwawych zdjęć, jak i przygnębiającej historii, którą była wieloletnia walka z mafią, ale przede wszystkim głównej bohaterki, kobiety obdarzonej niezwykłą charyzmą, siłą i ogromnym dystansem do siebie.
Shooting the Mafia/ Ustrzelić Mafię/ 2018/ 94 min.
Film będzie można obejrzeć również: 15/5/2010 o 17:00, oraz 18/5/2019 o 18:00 w DCF-ie.
Niezaprzeczalnie największą siłą festiwalu Millenium Docs Against Gravity jest jego różnorodność – można nawet pokusić się o stwierdzenie, że dla każdego znajdzie się coś dobrego. Począwszy od powyżej wspomnianego mocnego dokumentu opisującego pracę sycylijskiej fotoreporterki, po obrazy takie jak: „Nienawidzę Nowego Jorku” odważnie ukazującego nowojorski świat ungergroundowych artystów transgenderowych; „Czy ufasz swojemu komputerowi”, który w przystępny dla każdego widza ukazuje pułapki niezwykle szybko rozwijającej się technologii; poprzez wątki ekologiczne, jak chociażby film Francoisa-Xavera Drouet`a „Czas Lasów”, którego autor poszukuje alternatywy dla dramatycznie wzrastającego na całym świecie przemysłu leśniczego.
Choć rozbieżność tematów jest spora, to każdy z nich jest bardzo aktualny i dotyka problemów i zjawisk, których i My jesteśmy częścią.
Czy ufasz temu komputerowi? – trailer | 16. Millennium Docs Against Gravity
Czas lasów (The Time of Forests) – trailer | 16. Millennium Docs Against Gravity
Program dostępny na stronie: https://mdag.pl/16/pl/Wroclaw/homepage
tekst: Aleksandra Klonowska