Zamawiając książkę w wydawnictwie Czarna Owca chyba nie doczytałam drugiego zdania będącego uzupełnieniem tytułu „Toksyczne słowa”. Czasem tak bywa, że się niedoczyta, a potem ubolewa lub docenia. Przy okazji czytania publikacji o słownej agresji przydarzyło mi się to drugie. Trudno nie docenić chęci pomocy krzywdzonym przez mężów lub żony, którą autorka poradnika prezentuje w każdym rozdziale.
To już trzecie wydanie bestsellerowego poradnika Patricii Evans. Jego autorka odpowiada na pytania, dlaczego zjawisko agresji słownej tak bardzo się nasiliło w ostatnich latach i jak można mu zapobiegać. Pomaga rozpoznać przejawy napastliwych zachowań, uczy bezpiecznego i skutecznego reagowania na słowną agresję. Wyraża nadzieję, że trzecie, rozszerzone wydanie, będzie miało istotne znaczenie dla podejmowania nowych działań na rzecz niesienia pomocy ofiarom, edukowania sprawców i podnoszenia świadomości wszystkich grup społecznych.
Materiału do książki dostarczyły autorce rozmowy z 40 kobietami – ofiarami słownej agresji. Ich wiek waha się od 21 do 66 lat.

Patricia Evans „Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach”
Patricia Evans wyjaśnia co to znaczy szanować swoje uczucia i szczegółowo opisuje elementy składające się na agresję słowną. Książkę dzieli na dwie części. Pierwsza rozpoczyna się kwestionariuszem samooceny. Potem znajdujemy definicję zjawiska Władzy Nad Innymi, której przeciwstawia Siłę Wewnętrzną. Następnie czytamy analizy doświadczeń, uczuć i myślenia ofiary słownej agresji. Na koniec poznajemy najczęściej występujące schematy słownej agresji. W części drugiej zdefiniowane są rodzaje słownej agresji, takie jak wycofanie się, sprzeciwianie się, lekceważenie i trywializowanie, wraz z opisem kulturowego kontekstu, w której ofiara słownej agresji dokonuje oceny własnych doświadczeń. Następnie autorka podaje zalecane sposoby komunikacji z partnerem i żądania zmian, pisze o ukrytych źródłach słownej agresji w związku, opisuje metody terapii oraz wpływ słownej agresji na dzieci. W ostatnim rozdziale omawia podstawowe przyczyny występowania agresji w związku opartym na przemocy.
Wszystko to brzmi bardzo naukowo, ale osoby zainteresowane tematem mogą skorzystać z porad i znacznie poprawić swoją jakość życia. Warto skorzystać z takiej okazji.
oprac. tekstu: Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarna Owca.