Pod koniec stycznia ukazała się książka będąca kontynuacją publikacji kazań wygłaszanych przez papieża Franciszka w Domu Św. Marty. W „Bóg szuka nas na marginesie” papież mówił prostym językiem, a jego słowa były łagodne i pełne troski. W tomie „Prawda jest spotkaniem” kontynuuje tę linię stylistyki i narracji.
Tom „Prawda jest spotkaniem” obejmuje 155 homilii z pierwszego roku pontyfikatu Franciszka. A jest to okres wyjątkowy z wielu powodów. Bergoglio wprowadza liczne reformy, które budzą sprzeciw w Kościele, a jednocześnie zdobywa serca ludzi swoją pokorą, autentyzmem i skromnym życiem. Pragnie Kościoła zdolnego włączyć się w ludzką rozmowę, takiego, który będzie potrafił prowadzić dialog z ludźmi, towarzyszyć im, słuchać ich, ale też odpowiadać. Franciszek mówi językiem życia i językiem wiary. Jego cel to komunikować się, doprowadzić do spotkania, nawiązania relacji.
O kazaniu papież Franciszek mówi, że prawdziwa homilia powinna rozpocząć się ogłoszeniem nowiny zbawienia. Nie ma niczego bardziej trwałego, głębokiego i pewnego od tego przesłania. Potem jest czas na katechezę. Na koniec można wyciągnąć również wnioski moralne. Ale przesłanie zbawczej miłości Boga jest ważniejsze niż kwestie moralne i dogmatyczne. Dziś wydaje się niekiedy, że przeważa odwrotny porządek.
Szczere słowa papieża Franciszka z pierwszego roku pontyfikatu wygłaszane w Domu Świętej Marty można czytać pojedynczo jako praktyczne wprowadzenie do codziennej modlitwy Ewangelią. W tomie „Prawda jest spotkaniem” znajdziemy refleksje m.in. o prawdzie, łagodności, wolności, bogactwie, pokusie, hipokryzji, tymczasowości, krzywdzie, cierpliwości, zapale, o budowaniu mostów, a nie murów, pracy i sprawiedliwości, wstydzie za grzechy, karierowiczach, odpowiedzialności, gderaniu, plotkowaniu, przebaczeniu, o sprawujących władzę, radości, czułości, zazdrości, czy zawiści.
Homilie z Domu Świętej Marty, to kazania domowe, wygłaszane prostym językiem, uporządkowane, logiczne i koncentrujące się na jednej kwestii. To ułatwia ich zrozumienie. Papież, mówiąc, wykorzystuje wewnętrzną logikę „Ćwiczeń duchowych świętego Ignacego Loyoli”– trzy części, trzy główne pojęcia, trzy słowa kluczowe, zgodnie z tradycją retoryki i jezuickiej duchowości. Kazania Franciszka charakteryzują się rosnącym natężeniem, zawierają ważne przesłania, a często również precyzyjnie sformułowane przestrogi. Język papieża jest jednak zawsze afirmatywny.
Papież nie mówi w nich, czego nie należy robić, ale proponuje, co możemy zrobić, aby zmienić życie na lepsze. Wskazuje drogę i kierunek na przyszłość.
oprac. Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak.