Teatr Układ Formalny działający w Centrum na Przedmieściu przy ul. Prądzyńskiego we Wrocławiu przygotował dla widzów coś wyjątkowego. Przejmujący spektakl o tytule „[+#@!? (słowo na G)” rekomendowany jest dla widzów od 13 roku życia. Dwuczęściowa historia osadzona w środowisku szkolnym to piekielnie dobra realizacja przerażającej, kryminalnej opowieści.
O spektaklu według tekstu Magdaleny Drab pt. „[+#@!? (słowo na G)”, który porusza temat przemocy seksualnej wśród młodzieży, w realistyczny i przejmujący sposób opowiedzieli doborowo obsadzeni w swoich rolach: Wiktoria Czubaszek, Paulina Mikuśkiewicz, Grzegorz Kumorkiewicz, Bartosz Śledź i Maksymilian Zejdler. Przedstawienie wyreżyserował Grzegorz Grecas.
Przejmujący, dwuczęściowy spektakl, po przerwie wyraźnie zmieniający warunki uczestnictwa w nim publiczności wciąga widza w swój świat od pierwszej sceny. Mocny emocjonalnie, ciężki tematycznie, wsysający jak najlepsze kryminały, dziejący się tu i teraz, w szkole, w środowisku młodzieży i nauczycieli, nastolatków i dorosłych. Dający dużo wątków do rozmyślań, refleksji i rozmów. Inspirujący i przerażający. Piekielnie dobry. Takie opinie piętrzą się w przestrzeni foyer po obejrzeniu przedstawienia. Okazuje się, że spektakl jest swego rodzaju wznowieniem mającego premierą w 2017 roku „Słowa na G”. Teraz w zmienionej obsadzie trafia na scenę Centrum na Przedmieściu i budzi równie silne silne emocje, jak niegdyś.
Temat i sposób opowiedzenia historii poniżenia uczennicy przez kolegów z klasy i reakcja pokoju nauczycielskiego na zdarzenie okazuje się zaskakująca i wyjątkowo trudna do jednoznacznej oceny. Kto jest winny dokonania tego, co zaczyna się na g, a czego nikt nie chce nazwać gwałtem. Jak powinni zachować się dorośli, którzy dbają o bezpieczeństwo młodzieży w szkole? Jak traumy dzieciństwa wpływają na sposoby interpretacji rzeczywistości? Piętrzą się pytania. Nie ma jednej skutecznej i niekrzywdzącej nikogo drogi zamknięcia sprawy, wskazania winnego i zadośćuczynienia. Amplituda emocji nie spada poniżej psychologicznego dobrze skrojonego dreszczowca, który mógłby się wydarzyć w szkole za rogiem.
To spektakl, który domaga się oglądnięcia, krzyczy i sączy ciszę, żeby potem wybuchnąć tematami do przetrawienia, przemyślenia i przedyskutowania.
REALIZATORZY/REALIZATORKI
Scenariusz i dramaturgia MAGDALENA DRAB
Reżyseria GRZEGORZ GRECAS
Asystentka reżysera ZOFIA GRZYWACZ
Kierownik produkcji PAULINA MIKUŚKIEWICZ
Scenografia MACIEJ RABSKI
Kostiumy BARBARA SCHEFFLER
Muzyka TYMOTEUSZ WITCZAK
Wideo i reżyseria świateł KACPER SCHEFFLER
Realizacja nagrań audio KRZYSZTOF GRĘBSKI
Aranżacja przestrzeni i kostiumy w pierwszej wersji AGNIESZKA „ALEX” ALEKSIEJCZUK
II scenograf pierwszej wersji JAN GŁĄB
Oprac. i fot. do.