Narażenie na toksyczność powoduje poważne zaburzenia w funkcjonowaniu, a nawet śmierć. Czy zatem warto wystawiać siebie i innych na takie ryzyko? Czy można jakoś ustrzec się od destruktywnych relacji z najbliższymi? Mądre głowy już od lat rozprawiają o toksycznych ludziach i relacjach. Czy zatem warto sięgać po kolejny poradnik i szukać w nim nowych rozwiązań starych problemów tego świata? Wydawnictwo Muza 10 maja wypuszcza na rynek księgarski „Toksyczne matki” Hannah Alderete. Myślę, że poradnik adresowany jest nie tylko dla udręczonych córek, ale do każdego miłośnika „toksykologii stosowanej” w relacjach z najbliższymi.
Książka „Toksyczne matki” zachęca do kultywowania granic i uczy, jak można przezwyciężyć szkodliwe skutki niedojrzałych emocjonalnie matek. Terapeutka Hannah Alderete w swoim poradniku tłumaczy, że krytykowanie siebie i zakopywanie własny emocji, to skutek traumy, którą rozwija się w dorosłym życiu.
Pisze także, że wychowanie przez narcystyczną matkę powoduje znaczne deficyty zarówno w postrzeganiu siebie, jak i w przekonaniach na temat świata. Umniejszanie swoich potrzeb i zręczne manewrowanie wokół matki pozwala przetrwać, ale jednocześnie utrwala wiele bólu w życiu. Hannah Alderete podpowiada czytelnikom, jak stworzyć nowe przywiązania i przekonania, aby nauczyć się żyć wolnym.
Doradczyni zdrowia psychicznego przytacza wiele historii swoich pacjentów, którzy zmagają się w dorosłym życiu z problemami wynikającymi z dorastania u boku toksycznej matki. Jednocześnie, na ich przykładzie, tłumaczy, w jaki sposób rozpoznać narcyzm i jak radzić sobie z jego skutkami. Zachęca do wypełniania książki notatkami, które pozwolą rozumieć lepiej siebie, a może nawet uporać się z niektórymi traumami.
Hannah Alderete, wierzy, że prawdziwe zdrowienie może nastąpić tylko wtedy, gdy pozwolimy sobie na pełne odczuwanie i wyrażanie własnych potrzeb. W swojej książce skupia się na skutkach, jakie niesie za sobą dorastanie z narcystyczną matką. Wyjaśnia zachowania i sposoby na zmanipulowanie dziecka, które matki opanowały do perfekcji. Stara się także pokazać, jakie mogą być przyczyny takiego zachowania kobiet wobec swojego potomstwa. Poświęca też dużo uwagi osobom, które zmagają się z traumą, pokazując, w jaki sposób zrozumieć swoje dzieciństwo, dostrzec swoje potrzeby i nauczyć się stawiania granic.
O autorce:
Hannah Alderete – jest licencjonowaną doradczynią zdrowia psychicznego, która pracuje z dorosłymi dziećmi narcyzów, aby pomóc im osiągnąć samoakceptację poprzez praktykę znaną jako Dynamiczna Terapia Skoncentrowana na Emocjach (DEFT). Jako terapeutka, Hannah wierzy, że prawdziwe uzdrowienie następuje wtedy, gdy pozwalamy sobie na pełne odczuwanie, wyrażanie i honorowanie naszych potrzeb oraz życie w zgodzie z naszymi wartościami. Poza terapią, Hannah jest zapaloną czytelniczką sci-fi, fantasy i fikcji, joginką, miłośniczką zwierząt a jej pasją jest medytacja. Ma nadzieję, że pewnego dnia zdobędzie tytuł doktora psychologii i będzie dalej rozwijać się, praktykować i poszerzać swoją wiedzę jako uczennica, nauczycielka i uzdrowicielka.
oprac. do
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Muza.
Książka
eBook