Na południe od autostrady A4, od Bolkowa i Bolesławca aż po Jelenią Górę rozpościera się obszar Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego, ze względu na swoją historię geologiczną często nazywany „Krainą wygasłych wulkanów”.
Bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu tego regionu są izolowane góry i wzniesienia, stanowiące pozostałość wygasłych miliony lat temu wulkanów. Propozycja wycieczki obejmuje zdobycie jednego z nich, najwyższego szczytu Pogórza Kaczawskiego, Ostrzycy Proboszczowickiej, oraz krótki przystanek na zwiedzanie jednego z ważniejszych pomników przyrody nieożywionej na Dolnym Śląsku, przepięknej wychodni skał wulkanicznych zwanej „Organami Wielisławskimi”. Są to jedne z najciekawszych spośród ponad 130 atrakcji Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. (www.gorykaczawskie.pl/dziedzictwo-geologiczne)
Wycieczkę zaczynamy na parkingu leśnym w Proboszczowie (dojazd przez Złotoryję, Pielgrzymkę), skąd kierujemy się żółtym szlakiem w stronę Ostrzycy. Ten charakterystyczny w kształcie, widoczny już z daleka szczyt to nek, czyli pozostałość dawnego komina wulkanicznego z regularnymi spękaniami w budujących go skałach bazaltowych. Po drodze warto również zwrócić uwagę na pozbawione pokrywy roślinnej rumowiska skalne – gołoborza, podobne do znanych z Gór Świętokrzyskich. Na szczyt wchodzimy stromymi, kamiennymi schodami. Trudy podejścia rekompensuje piękny widok oraz niesamowity klimat połączenia bazaltowych skał i charakterystycznej roślinności. Powrót na parking można zaplanować tą samą drogą, lub jednym ze szlaków prowadzących dookoła szczytu. W okolicy jest również dostępny rowerowy single track.
Z Proboszczowa jedziemy kilkanaście kilometrów do Sędziszowej, gdzie nad Kaczawą, u stóp wzniesienia Wielisławka, znajduje się stanowisko geologiczne „Organy Wielisławskie”, czyli przypominające swym kształtem organy kościelne, wachlarzowato ułożone skały ryolitowe z regularnymi spękaniami. Od Organów można się jeszcze wybrać na krótką przechadzkę na szczyt Wielisławki, na który prowadzi znakowana ścieżka przyrodnicza.
Trasa

(źródło: mapa-turystyczna.pl)
Poziom: średni
Podejścia: ostre
Orientacyjny czas: 2 h
tekst i foto: Piotr Muskała