Cykl „Zarezerwuj stolik!”, zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat.
Program wakacji w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu
- 2 lipca (czwartek) – Akcja pod akacją – prowadzenie: Marta Derejczyk
O czym opowiedziałyby nam drzewa, gdyby mogły mówić zrozumiałym dla nas językiem? Które drzewo było mityczną osią świata? Na warsztatach posłuchamy o ludowych wierzeniach dotyczących różnych drzew i wykonamy kolorowe rodzinne drzewa życia.
- 9 lipca (czwartek) – Hokusai – prowadzenie: Olga Budzan
Podczas zajęć młodzi adepci sztuki będą mogli zapoznać się z twórczością japońskiego malarza i drzeworytnika Hokusai Katsushika. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego artysta musiał namalować aż 36 widoków góry Fuji i na czym polega praca drzeworytnika. W części praktycznej każde dziecko wykona prostą pracę graficzną.
- 16 lipca (czwartek) – Filcajki-splatajki – prowadzenie: Paulina Suchecka
Uczestnicy warsztatu będę mieli okazję obejrzeć dawne kosze, koszyczki oraz inne przedmioty wyplecione z wikliny oraz będą mogli wykonać własny koszyczek z filcu oraz innych materiałów plastycznych.
- 23 lipca (czwartek) – Fantastyczne ptaki Zagajewskiego – prowadzenie: Marta Derejczyk
Zajęcia towarzyszące wystawie czasowej. Podczas warsztatów rzeźbiarskich zapoznamy się z wystawą „Kolekcja osobista. Sztuka nieprofesjonalna z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów” i wykonamy prace plastyczne inspirowane twórczością Stanisława Zagajewskiego.
- 30 lipca (czwartek) – Korowody i piramidy – prowadzenie: Olga Budzan
Zajęcia towarzyszące wystawie czasowej „Kolekcja osobista. Sztuka nieprofesjonalna z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów”. Warsztaty rysunkowe, podczas których dzieci zapoznają się z różnymi zagadnieniami związanymi z komponowaniem pracy plastycznej. Uczestnicy zajęć wykonają kilka ćwiczeń kompozycyjnych polegających na tworzeniu różnych scenek – ze zwierzętami w rolach głównych. Na warsztaty należy przynieść własny piórnik.
- 6 sierpnia (czwartek) – Drukowane obrusy – prowadzenie: Paulina Suchecka
Na warsztatach dzieci dowiedzą się, co łączy współczesne dżinsy z niebieskimi tkaninami sprzed kilku tysięcy lat. Odkryją też, czy można pieczętować tkaniny i na czym polega batik. Następnie metodą inspirowaną tradycyjnym blaudrukiem wykonają pracę plastyczną.
- 13 sierpnia (czwartek) – Aborygeni – tysiąc kropek to za mało – prowadzenie: Olga Budzan
Podczas warsztatów dzieci będą mogły poznać tradycje rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów, oraz posłuchać ich pięknych mitów. Na podstawie opowieści z maleńkich kropeczek stworzą obrazy związane z marzeniami sennymi, a malować się będzie na patykach, kamykach liściach i innych darach natury.
- 20 sierpnia (czwartek) – Po co nam dzisiaj sztuka ludowa? – prowadzenie: Marta Derejczyk
Zajęcia towarzyszące wystawie czasowej. Podczas warsztatów na wystawie „Kolekcja osobista. Sztuka nieprofesjonalna z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów” i w muzealnym ogrodzie przyjrzymy się twórczości wiejskich plastyków. Zastanowimy się też, w jakiej formie sztuka ludowa może istnieć w dzisiejszych czasach, a na koniec wykonamy konika inspirowanego drewnianymi rzeźbionymi zabawkami.
- 27 sierpnia (czwartek) – Ptaszki i letnie igraszki – prowadzenie: Paulina Suchecka
Warsztaty towarzyszące wystawie „Kolekcja osobista. Sztuka nieprofesjonalna z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów”. Spotkanie będzie okazją do wysłuchania wielu pięknych opowieści o ptakach. Każdy będzie się też mógł dowiedzieć co nieco o dawnych wróżbach i wierzeniach związanych z tymi niezwykłymi zwierzętami. Zajęcia zakończy wykonanie własnej pracy plastycznej.
Cykl „Trzy po trzy”
Wakacyjna bezkontaktowa gra Trzy po trzy to zaproszenie do rodzinnego spaceru między Muzeum Etnograficznym, Pawilonem Czterech Kopuł i Muzeum Narodowym. W każdym z nich znajdziecie kody QR, a pod nimi zadania, intelektualne wyzwania, a nawet małe prowokacje artystyczne dotyczące dzieł z kolekcji. QR-spacer, którego efektem będzie powakacyjna galeria online wybranych prac nadesłanych przez uczestników.
W czwartki o godz. 12:00 | wstęp z biletem za 3 zł | zapisy na tydzień przed wydarzeniem: tel. 71 344 33 13 lub [email protected]
Data:
czwartek, 02.07.2020 - czwartek, 27.08.2020
Godzina 12:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Etnograficzne Wrocław
Lokalizacja:
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
ul. Romualda Traugutta 111/113
50-077 Wrocław
Bilety:
Cena - 3 PLN